„Az a tény, hogy a fiam, nem predesztinálja arra, hogy ő legyen az utódom. De azt sem jelenti, hogy amiatt, hogy a fiam, nem lehet az utódom” – mondta fia, Péter lehetséges jövőjéről az OTP-vezér, Csányi Sándor a három évvel ezelőtti Forbes-címlapinterjújában. Múltidézés.
„Csányi Péternek fogják hívni az OTP következő vezérigazgatóját?”
– tette fel a kérdést Fekete Emese, a Forbes főszerkesztő-helyettese (akkor még a magazin vezető szerkesztőjeként) és Galambos Márton, a Forbes vezérigazgatója (akkor még főszerkesztőként) Csányi Sándornak a magazin 2022. májusi címlapinterjújában.
A Forbes szerinti második leggazdagabb magyar harminchárom évig volt a bank elnök-vezérigazgatója, május elsejétől pedig már tényleg Csányi Péternek fogják hívni a vezérigazgatót (de apja marad az első számú vezető).
Álszentség lenne
Csányi Sándor 2022 tavaszán azt mondta a Forbes magazinnak: akkor három-négy embert látott a bankban alkalmasnak a pótlására, a visszakérdezésünkre pedig tisztázta, hogy „álszentség” lenne azt mondani, hogy Péter nincs benne ebben a kalapban.
„De amikor idejött ügyvezető igazgatónak, teljesen egyértelműen megmondtam: ne számítson rá, hogy ez egyenes út.”
„Persze, nem leszek itt az idők végezetéig – szögezte le már akkor is Csányi Sándor –, van is egy utódlási céldátum a fejemben. Mindez a vezérigazgatóságot illeti, az elnöki pozíció egy másik téma, ott hosszabb időre tervezek.” Így is történt, Csányi Sándor az igazgatóság elnöke marad, és a jövőben is ellátja a csoport stratégiai vezetési feladatait.
Az OTP-vezér három éve ezt is elmondta a fiáról: „Péternek megvannak a legjobb nemzetközi iskolái, nyugat-európai bankoknál és egy nagy nemzetközi tanácsadó cégnél szerzett több mint tíz éven keresztül megfelelő gyakorlatot. Nyilván ez is az oka, hogy amikor hat évvel ezelőtt (2016-ban – a szerk.) ide került ügyvezető igazgatónak, nem kaptam egyetlen negatív kommentárt sem a részvényesektől, sem a nyilvánosságtól. Azon a vezetői tapasztalatszerzési folyamaton, amiről az előbb beszéltem, ő is keresztülmegy, mint mindenki más.”
Megkérdeztük akkor azt is, hogy otthon beszélnek-e az utódlásról. „Soha – felelte a bankvezér. – Mind a ketten elég sokat dolgozunk bent ahhoz, hogy amikor otthon találkozunk, megkíméljük egymást és a családot a munkahelyi témáktól.”
Forbes 2022/5. Címlapfotó: Krasznai Zoltán
Nem is értem a felvetést
Hogy akkor nem látott-e kockázatot abban, hogy családon belül marad az utód, és nem olyan-e, mintha családi vállalkozást építene az OTP-ből, arra Csányi Sándor így reagált: „Abszolút nem így látom, és nem is értem a felvetést.
Az a tény, hogy a fiam, nem predesztinálja arra, hogy ő legyen az utódom. De azt sem jelenti, hogy amiatt, hogy a fiam, nem lehet az utódom.”
Hozzátette: harminc éven át mindig a bank érdekeit tartotta szem előtt, és ez ügyben is az általa legjobbnak vélt megoldást javasolja majd az igazgatóságnak, persze csak ha eljött az ideje. „Ha nem igazolódik be a következő időszakban, hogy ő a legalkalmasabb rá, akkor nem ő lesz a vezérigazgató, hanem más.” Ezek szerint végül mégis Csányi Pétert látta a legjobbnak a feladatra.
Meglepte
Nem sokkal a címlapinterjú után, 2022 őszén Csányi Péter a Forbes Flow eseményünk vendége volt. Akkor még mint az OTP digitális üzletágáért és a régiós országok leányaiért felelős vezérigazgató-helyettes mondta, hogy
ő is a címlapinterjúból tudta meg, hogy rajta van a lehetséges utódok listáján.
A Csányi gyerekek
Csányi Sándornak öt gyereke van, és már csak egy gyerekének nincs egyetlen hazai cégben sem pozíciója a családi cégbirodalmon belül. Csányi Péteren kívül
- Csányi Attila (2023-ban volt Forbes-címlapos) a családi agráróriást, a Bonafarm csoportot vezeti,
- Csányi Gabriella innovációs projektek mellett a Csányi Pincészet igazgatóságának tagja,
- míg Csányi Ádám a családi vagyonkezelő vállalatban, a Unity SK Holding Zrt.-ben lett igazgatósági tag.
Attila, Gabriella és Péter 2018-ban szerepeltek a Forbes magazin címlapján.