Többet költöttünk Mekire itthon, mint valaha. A magyar milliárdos cége idén már az inflációtól és a keresletgyengüléstől tart.
Mi történt? A hazai McDonald’sokat üzemeltető Progress Étteremhálózat Kft. a héten tette közzé 2024. évi beszámolóját a Budapesti Értéktőzsde oldalán. E szerint az üzemeltetőcég tavalyi értékesítésének nettó árbevétele újabb rekordot ért el, 104,9 milliárd forint volt a 2023-as 91 milliárdhoz képest, kb. 15 százalékos a növekedés.
A rekordbevétel mellett rekordprofitot is termelt a cég, 2023-ról 2024-re 6,2 milliárd forintról csaknem 8,8 milliárd forintra erősödött az adózott eredmény. Az eddigi nyereségrekordot 2021-ben érték el 6,8 milliárd forinttal.
Kontextus
A Progress, azon keresztül pedig a Meki hazai egységeinek üzemeltetése Scheer Sándor, a Forbes szerinti 12. leggazdagabb magyar érdekeltsége, vagyonát legutóbb 171,5 milliárd forintra becsültük. Scheer a Market Építő Zrt. társtulajdonosa, a Progresst 2019-ben vásárolta fel. A felvásárlást jelentős hitelkerettel támogatta meg először a Raiffeisen, ami az MNB Növekedési Kötvényprogramjában került refinanszírozásra. A cég azóta megduplázta az árbevételét. Scheer és sógora nemrég átvette az eredetileg 2007-ben átadott Lánchíd 19 Hotel felújítási munkálatait.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A cég kiegészítő melléklete szerint fő bevételi forrásuk a vendéglátásból származó éttermi bevétel mellett a franchise díj bevétele a franchise partnerek által működtetett éttermek vonatkozásában. Az értékesítés árbevétele 92,4 milliárd, a franchise díj bevétele 12,5 milliárd forint volt tavaly, utóbbi jelentős mértékben, kb. 26 százalékkal nőtt a 2023. évi 9,9 milliárdhoz képest. (Az EU-n kívüli szolgáltatás árbevétele mintegy 62 millió forint volt, így jön ki a 104,9 milliárd.)
Mit mondanak? A kft. „2023 után egy kiszámíthatóbb üzleti környezetben működött 2024-ben” – ezzel magyarázza a cég, hogy tovább tudta javítani eredményességét. Hozzáteszik: „A 2023-as rendkívül magas árszintnövekedés enyhüléséből fakadó reálbér-növekedés újra elindította a vendéglátás szektorban a kereslet növekedését, és a költségek emelkedésének üteme is visszaesett.”
Hogyan tovább? Idén a Progress „az infláció megugrását” várja „az általánosan megfigyelhető mezőgazdasági termékek árának növekedése, a forintárfolyam ingadozása és a munkaerőpiac feszesebbé válása miatt”.
- „A fogyasztói bizalom az év elején törékenyen alakult”, teszik hozzá, ezért a tavalyihoz képest idén „enyhébb növekedést” várnak a szektorban.
- Megígérik még, hogy mivel kockázatot jelenthet az infláció okozta keresletgyengülés, ezért továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a „kedvező ár-értékű ajánlatokra”.