Az első lakásvásárlóknak meghirdetett program átalakítja az albérletpiacot is, mivel sok fiatal bérlés helyett vásárolhat, ami fékezheti a bérleti díjak emelkedését és tovább növelheti a kínálatot.
Mi történt? A kedvezményes lakáshitel-lehetőséget nyújtó Otthon Start program bevezetésével a lakásvásárlás egyre vonzóbb alternatívává válhat a bérléssel szemben Budapesten és a nagyvárosokban, különösen a használt 40-50 négyzetméteres lakások esetében, ahol a havi törlesztő az esetek többségében kedvezőbb, mint a bérleti díj – írja az Ingatlan.com elemzése.
“Budapesten egy átlagos használt 50 négyzetméteres lakás esetében az Otthon Start programban fizetendő havi törlesztőrészlet összege kisebb, mint ugyanannak a lakásnak a bérleti díja. A maximum 50 millió forintos hitel havi törlesztőrészlete 237 ezer forint, az átlagos fővárosi bérleti díj pedig 250 ezer forint egy átlagos 50 négyzetméteres lakás esetén. A vételár és a hitelösszeg közötti különbözetet viszont önerőből kell finanszírozni, ami a budapesti átlagos lakásoknál 17 millió forintot jelent.” – Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: „Átlagos lakást nehéz találni Budapesten, mert kerületenként eltérőek a bérleti díjak és a lakásárak is, ami nagy lehetőséget jelent az első lakásvásárlóknak is. Kilenc fővárosi kerületben az Otthon Start igénylői érvényesíteni tudják 10 százalékos önrészt, mindezt úgy, hogy az önrész összege még így sem haladja meg átlagosan a 4,4-6,9 millió forintot.”
Mire számíthatunk? A budapesti kerületek többségében az 50 négyzetméteres lakások vételárához kapcsolódó hiteltörlesztő várhatóan alacsonyabb lesz, mint a bérleti díj, ahol pedig a bérleti díj magasabb, ott jellemzően a szükséges önrész összege lesz jóval kedvezőbb. A vármegyeszékhelyek többségében néhány ezer forintos különbség mutatkozik a törlesztőrészlet és a bérleti díj között, viszont a szükséges önrész átlagosan sehol sem haladja meg az 5,1 millió forintot.
Az Otthon Start program slágerei a 30-45 négyzetméteres garzonlakások lehetnek a nagyvárosokban. Érdekesség, hogy Debrecenben is szinte ugyanaz a helyzet rajzolódik ki, mint Budapesten. A többi nagyvárosban a matematikai mérleg nyelve legfeljebb csak azért billenhet a bérlés irányába, mert ott a fővárosinál jóval alacsonyabbak a bérleti díjak, a szükséges önrész összege viszont a budapestinek a töredéke. Ez a tendencia azt sugallja, hogy nem csak a fővárosban, de a többi nagyobb településen és egyetemvárosban is komoly lendületet kaphatnak a vásárlások.
A kereslet nőhet, az árak emelkedhetnek, de drasztikus drágulás nem várható. Az Otthon Start programhoz köthetően fokozódhat a kereslet a kisebb lakások iránt, és a több adásvétel emelkedő pályán tarthatja a lakásárakat, de mivel a kamattámogatott hitelek nehezebben épülnek be a lakásárakba, és a befektetők is óvatosabbakká válhatnak, ezért drasztikus drágulás középtávon nem várható.