A több mint 1100 főt foglalkoztató cég tavaly közel 53 milliárdos forgalom mellett 11 milliárd forintot meghaladó nyereséget ért el.
Mi történt? 545 millió dollárért, azaz 185 milliárd forintért vásárolja fel egy amerikai techcég a magyar Semilab „anyagelemző üzletágát”.
A félvezetőiparban érdekelt Onto Innovation Inc. június 30-án jelentette be, hogy három nappal korábban nagy horderejű megállapodást véglegesített a magyar tulajdonú Semilab-csoporttal, írja a 24.hu.
A megállapodásról szóló hír később a Semilab Zrt. honlapján is megjelent.
Kontextus. A budapesti központú Semilab-csoport neve nem forog gyakran a sajtóban, holott hosszú ideje ott van a legértékesebb hazai cégek között. A legfrissebb, 2024-es Forbes-listán a hatodik helyen szerepel.
Részletek. A Semilab-et egy tudóscsoport alapította 1989-ben, az MTA Műszaki Fizikai Kutatóintézetének „spin-off vállalataként”.
A cég honlapján azt írják, a félvezető eszközgyártók számára kínálják a legmodernebb metrológiai megoldásokat, idáig „48 termékcsaládot és több mint 300 egyedi terméket fejlesztettek ki optikai és elektromos mérési technológiák, vékonyréteg-alkalmazások és automatizálási fejlesztések alapján”. Az évek folyamán a csoport külföld leányvállalatok sorát alapította, Kína, Dél-Korea és Japán mellett az Egyesült Államokban működnek Semilab-cégek.
A Semilab eszközeit a világ olyan vezető vállalatai és egyetemi kutatólaborjai használják, mint az Egyesült Államok-beli MIT. Idén a BME Fizikai Intézetével közösen végzett kutatásukban a perovszkit alapú anyagokat vizsgálták, melyekből a várakozások szerint a hagyományos napelemeknél jobb hatásfokú fotovoltaikus eszközöket lehet gyártani. A BME-vel amúgy is szoros a Semilab viszonya, még 2022-ben indítottak a piaci trendekre reagáló közös fizikusképzésüket.
A csoport központi vállalata, a több mint 1100 főt foglalkoztató Semilab Félvezető Fizikai Laboratórium Zrt. (Semilab Zrt.) tavaly közel 53 milliárdos forgalom mellett 11 milliárd forintot meghaladó nyereséget ért el.
A Semilab történetéről a Forbes magazin 2023-as márciusi számában írtunk részletesen, itt.