A választék az olcsó, korszerűtlen LED tévéktől a mesterséges intelligenciával kitömött OLED és Neo QLED modellekig terjed idén.
Az elmúlt két évtizedben a televíziós piac globálisan és helyi szinten is óriási változásokon ment keresztül. Márkák szűnnek meg, cserélnek gazdát, gyártót és technológiák tűnnek el. De egy valami állandó 2006 óta: a Samsung adja el a legtöbb modellt.
Egészen példátlan dominancia ez, és bár tény, hogy az állampárt által erőteljesen támogatott kínai cégek jönnek fel, de a Samsung a legfrissebb adatok szerint megőrizte pozícióját.
A jelek szerint meg is akarja tartani idén is az első helyet, legalábbis erre utal a most Magyarországon is bemutatott friss kínálat.
Ultraszéles választék
A korábbi stratégiát másolva 2025-ben is maradt az igen széles portfóliónál. Az olcsó, korszerűtlen és a lehető legújabb technológiákkal kitömött modellek között a különbségek óriásiak. Viszont van egy dolog, ami közös:
minden idei televízió megkapta a cég legújabb, One UI Tizen okostévé rendszerét.
A választék nagyságára nem lehet panasz.
A választék nagyságára nem lehet panasz.
Azaz nincs butatévé a kínálatban, és a Samsung nem váltott a Google-ra vagy az Amazon Fire TV-re, mint néhány vetélytársa. Ráadásul vállalta azt is, hogy az elkövetkező hét évben a modellek megkapják a frissítéseket. Azaz elméletileg nem kell attól tartani, hogy fontos funkciók vagy szolgáltatások egyszerűen eltűnnek.
A budapesti eseményen kiderült, a konszern a trendekhez igazodva hazánkban is nyit az óriás televíziók irányába, és próbálta is minden kategóriában kitolni a képátlót.
A belépő szintet 2025-ben is a Crystal UHD néven futó LED TV készülékek képviselik, amelyek képfrissítése, fényereje, kontrasztja sem az igazi, a színek pedig kicsit fakók.
A fejlődés ütemét jól jelzi, hogy a 7 éve még a cég büszkeségének számító szimpla QLED technológia visszaszorult, és csupán két középkategóriás modellel képviselteti magát. Ennek tónusai markánsabbak, a kontrasztja valamivel nagyobb, de képminőség terén így is messze elmarad a jelenlegi csúcstól.
Neo QLED
A manapság egyre divatosabb Mini LED LCD technológia elterjedésében a Samsung kulcsszerepet játszott, ugyanis az elsők között lépett színre ilyen, általuk Neo QLED-nek nevezett termékekkel. Nem meglepő módon idén sem engedte el, és egészen komoly, öt darab Neo QLED televízióból álló flottát küld csatába.
Shawn Lee, a Samsung Magyarország ügyvezető igazgatója és egy új 8K Neo QLED tv a háttérben.
Shawn Lee, a Samsung Magyarország ügyvezető igazgatója és egy új 8K Neo QLED tv a háttérben.
Ezek minden téren látványosan jobbak a fent említett rokonoknál, de még köztük is akadnak komoly eltérések fényerő, képfrissítés és kontraszt terén. Ráadásul kettő közülük 8K felbontású,
azaz a Samsung tényleg kitart az extrémen nagy felbontás mellett, utolsóként az iparági szereplők közül.
OLED
A konszern csak néhány éve lépett be az OLED-tévés piacra, de óriási léptekkel halad előre e téren. Idén három új modellel bővül a kínálat, amelyek eltérő fejlettségű kijelzőt kaptak, ami a fényerő nagyságában látszódik meg. A csúcsot a tükröződésmentes bevonattal megtámogatott S95F képviseli, amely a Samsung Display legújabb, óriási fényességű kvantumpontos OLED paneljére épül.
Az idei csúcs OLED tv: Samsung S95F.
Az idei csúcs OLED tv: Samsung S95F.
A cég a Neo QLED-et, és az OLED-et ugyanarra a polcra helyezi, de az igazság az, hogy ez utóbbi a képminőség terén magasabb szintet képvisel.
Köszönhetően a tökéletes mélyfeketének, a végtelen kontrasztnak, és a szó szerint belülről ragyogó tónusoknak.
Dizájntévék
A különleges kialakítású, úgynevezett lifestyle dizájntelevíziók továbbra is megmaradnak a kínálatban. Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen egyre több cég fordul ebbe az irányba, ami azt jelzi, hogy van látható kereslet az ilyen jellegű termékek iránt. Új, egyedi külsejű rokon nem tűnt fel, csak a már korábban bemutatott szériák estek át ráncfelvarráson.
A dizájntévék, így a falra szánt The Frame modellek idén is megmaradtak.
A dizájntévék, így a falra szánt The Frame modellek idén is megmaradtak.
A hagyományos faliképeket idéző The Frame Pro tartalmazza a legnagyobb újítást. Az elődeitől eltérően már Neo QLED kijelzőt kapott, de még ennél is izgalmasabb, hogy a nagy felbontású, jelentős dinamikatartományú audiovizuális tartalmak egy külső dobozról juttathatóak el rá vezeték nélküli úton.
Azaz esetében el lehet felejteni a készülékház mögül előkígyózó kábeleket.
Ez nem világújdonság, de a Samsungnál most jelenik meg elsőként ez a remek kis extra.
Tévébe bújt az AI
A mesterséges intelligencia egy ideje már tábort vert a televíziókban, és a dél-koreai konszern folyamatosan egyre nagyobb szerepet szán e technológiáknak. A LED LCD modelleken kívül mindegyik készülék megkapta a vállalat vadonatúj Vision AI csomagját, amely különféle algoritmusokat tartalmaz.
A már bevált módon ezek között akad olyan, amely a képet vagy hangot javítja fel, ám 2025-ben felbukkantak a generatív funkciók is.
Azaz minden korábbinál jobban működik a beszédfelismerés, lehet háttérképet létrehozni instrukciók alapján, és a tv még a szabadidős programok megtervezésében is segítséget nyújthat, valamint valós időben képes fordítást készíteni az épp futó műsorról. Igaz ez utóbbi még magyarul sajnos nem érhető el.
A cég óriási hangsúlyt fektet a tévékbe integrált AI csomagra.
A cég óriási hangsúlyt fektet a tévékbe integrált AI csomagra.
A cég AI-pakkjának egyik fontos, de láthatatlan eleme a házon belül készülő Knox kibervédelmi rendszer. Ez manapság, amikor mindenki ki van téve a támadásoknak, sokak számára egy lényeges vásárlási döntést befolyásoló tényező lehet. Ezeknél a készülékeknél ugyanis, ezzel a funkcióval nem kell attól tartani, hogy az adatok átfutnak egy harmadik fél ökoszisztémáján. A személyes adatokat a készülékek egy fizikailag is zárt, konkrétan kalickába zárt, sőt, feltörhetetlen chipben tárolják.
Ár
A hazai képviselet az ajánlott fogyasztói árakkal kapcsolatban is szolgált némi információval. Ennek alapján sajnos radikális árcsökkenésről továbbra sincs szó, viszont cserébe nem is drágultak látványosan a termékek egy év alatt:
- QLED: 169 900 forinttól (43″) 699 900 forintig (85″)
- Neo QLED 4K: 349 900 forinttól (55″) 4 999 900 forintig (115″)
- Neo QLED 8K: 999 900 forinttól (65″) 8 999 900 forintig (98″)
- OLED: 459 900 forinttól (48″) 1 699 900 forintig (83″)
- The Frame: 349 900 forinttól (43″) 599 900 forintig (65″)
- The Frame Pro: 865 000 forinttól (65″) 1 715 000 forintig (85″)