Az egyik új tulajdonos 200 millió forintért vett egy évre bérbe egy közel 1200 négyzetméteres luxusvillát, valamint Dubaj üzleti negyedében is kibérelt egy 115 négyzetméteres irodát.
Mi történt? Június végén megváltozott a Száraz István érdekeltségébe tartozó, az MNB-ügyben is szerepet játszó Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. tulajdonosi szerkezete: többek között Sándor Tamás, Matolcsy Ádám cégeinek állandó ügyvédje és a Matolcsyékhoz köthető dubaji ingatlanügyleteket lebonyolító, Dubajban működő Minelley nevű cég is részvényese lett az alapkezelőnek, írja a Telex.
Részletek. A Quartz Zrt. központi szerepet játszik az MNB-ügyben, a honlapján megjelent közlemény szerint pedig nemrég fontos változás történt a cégstruktúrában, az eddigi kettő helyett hat részvényesre bővült a tulajdonosi kör június 26-ától:
- a Dry Immo Ingatlankezelő Zrt. 50,401 százalékkal,
- a Sres Zrt. 9,90 százalékkal,
- a Minelley DMCC 9,90 százalékkal,
- a Cap147-Alfa Kft. 9,90 százalékkal,
- dr. Sándor Tamás 9,90 százalékkal,
- a Dry Holding Kft. szintén 9,90 százalékkal rendelkezik.
Minelley DMCC: a Direkt36 által vizsgált dubaji cégadatbázis szerint 2017-től, azaz a megalapításától kezdődően Matolcsy Ádám volt felesége, Matolcsy Tímea a Minelley tisztségviselője. A cég 200 millió forintért vett egy évre bérbe egy közel 1200 négyzetméteres luxusvillát, valamint Dubaj üzleti negyedében is kibérelt egy 115 négyzetméteres irodát.
Sándor Tamás: a Pacsay & Sándor Ügyvédi Iroda egyik ügyvédje. A neve onnan lehet ismerős, hogy ő járt el ügyvédként februárban a fent már említett ügyben, amikor a Quartz és az Optima Befektetési Zrt. megpróbálta átjátszani a jegybanki alapítvány vagyonkezelőjét Matolcsy Ádám baráti körének.
Sres Zrt.: tulajdonosa a már említett Stofa György, aki vezérigazgatói szerepet töltött be az Optimánál a februári átszervezési kísérlet idején.
Cap147-Alfa Kft.: a cég tulajdonosa Zavadszky Norbert, Matolcsy Ádám barátja-munkatársa.
Miért fontos? A Quartz Befektetési Alapkezelő fontos szerepet játszott az MNB-ügy egyik, február végi szálában. Március közepén derült ki, hogy a Matolcsy-éra utolsó napjaiban furcsa átszervezések kezdődtek az MNB alapítványa körül.
Ennek lényege az volt, hogy az alapítvány tulajdonában lévő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. alapkezelője, az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. fölé február 28-tól új tulajdonost akartak bejegyezni, a Közép-Európai III. Magántőkealapot, amit a Matolcsy Ádám baráti körébe tartozó Száraz István érdekeltségébe tartozó Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzsel.
A Közép-Európai III. Magántőkealap egy formálisan kölcsönként megkötött szerződéssel gyakorlatilag teljes tulajdont szerzett volna az Optima fölött öt évre.
A tranzakcióra az új MNB-vezetés gyorsan reagált: a szerződést rövid időn belül felbontották, Varga Mihály új jegybankelnök pedig vizsgálatot kezdeményezett az ügy miatt. A Quartz akkoriban kiadott közleménye szerint az Optima tulajdonosi átszervezésének célja kizárólag a gyakorlati előnyök kihasználása volt, és a sajtó szerintük valótlanul sugallta, hogy az alapkezelő nem a törvényi előírások szerint járt el.
Később a 444 birtokába került szerződésből kiderült néhány részlet is: az értékpapír-kölcsönszerződést az Optima képviseletében Stofa György akkori vezérigazgató, illetve a Közép-Európai III alapkezelője részéről a Quartz vezérigazgatója, Valkó Mihály kötötték.
A Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt.-nek korábban két részvényese volt: a Dry Holding Kft., aminek Száraz István a kizárólagos tulajdonosa, valamint a Felis Magántőkealap alá tartozó Dry Immo Zrt. A magántőkealapról két éve mutatta ki a Direkt36 egy nyilvános adatbázis alapján, hogy Száraz István tulajdonában áll. A Felis többek között tulajdonosa annak a Báthory 2015 Kft.-nek, amin keresztül több hazai és nemzetközi (luxus)ingatlant is vásárolt a Matolcsyékhoz köthető kör.