Magyarországot különösen nehéz helyzetbe hozza az Európai Bizottság döntése, hiszen kőolaj, földgáz és atomenergia terén is teljesen az oroszoktól függünk.
Mi történt? Az Európai Bizottság elfogadta azt a menetrendet, amelynek az alapján az EU teljes mértékben megszünteti az orosz energiától való függőségét. Ezen a ponton viszont felmerül a kérdés, hogy mivel váltanák ki az orosz gázt?
Megoldás a gázra. Az Európai Bizottság számításai szerint 2025-től a globális LNG (cseppfolyósított földgáz) készletek várhatóan gyorsan növekedni fognak, míg a gázkereslet csökkenni fog. Tehát 2030-ig várhatóan 40-50 milliárd köbméterrel csökkeni fog az európai földgázszükséglet, másrészt 2028-ra az LNG kapacitások 200 milliárd köbméterrel fognak növekedni, ami ötször több, mint az EU jelenlegi orosz gázimportja.
Az eddig megtett intézkedéseknek köszönhetően az importált orosz gáz mennyisége a 2021-es 150 milliárd köbméterről 2024-re 52 milliárd köbméterre (2024) csökkent – az orosz gázimport aránya 45%-ról 19%-ra esett vissza. Az orosz szén teljes importját szankciók tiltották, az olajimport pedig a 2022 eleji 27%-ról mára 3%-ra csökkent.
Magyarországgal mi lesz? Magyaroszág speciális helyzetben van, hiszen szinte teljesen az orosz gáztól, kőolajtól és atomenergiától függünk. Az új jogszabályok elő fogják írni, hogy a meglévő rövid távú szerződéseket 2025 végéig le kell állítani, míg a hosszú távúakat 2027 végéig kell megszüntetni. Ez Magyarország esetében érdekes helyzetet idéz elő, tekintettel a 2021-ben megkötött 15 éves gázszállítási megállapodásra az oroszokkal. Ugyanígy súlyos kérdéseket vet fel az atomenergia, hiszen Magyarország máig az orosz nukleáris üzemanyagtól függ.