Egy korszak végéhez közeledünk, az Európai Bizottság eldöntötte, hogy végleg szakítani kell az orosz energiafüggőséggel. Magyarország különösen kitett az orosz gáznak, kőolajnak és atomenergiának, és az elmúlt három évben semmilyen lépést nem tettünk a függés csökkentésére.
Mi történt? Az Európai Bizottság döntése szerint az EU leállítja az orosz gáz és kőolaj behozatalát, miközben fokozatosan kivezetik az orosz eredetű atomenergiát. Ezzel megszűnne Európa korábbi függősége az orosz energiahordozóktól.
„Most eljött az ideje, hogy Európa teljesen megszakítsa az energiaügyi kapcsolatait egy megbízhatatlan forrással. Nem akarjuk azt sem, hogy a kontinensünkre érkező energia ára fedezze az Ukrajna elleni agressziós háború költségeit.”
– mondta a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen.
Hogyan fog kinézni a függetlenedés? A terv szerint fokozatosan kell kivonni az orosz gázt, olajat és atomenergiát az EU-ból, amihez a tagállamoknak év végéig ütemtervet kell készíteniük. Az EU azt ígéri, hogy segít a tagállamoknak az összehangolt lépésekben. A Bizottság közölte, hogy az oroszt gázt szállító szolgáltatókkal nem lehet új szerződést kötni, a meglévő szerződéseket pedig 2025 végéig meg kell szüntetni. A terv szerint 2027 végéig meg kell szüntetni az orosz gáz behozatalát.
Az orosz gázt más forrásból származó LNG-vel pótolnák, a kőolaj és a nukleáris energia pótlásáról viszont kevesebb szó esik. Az Európai Bizottság közleménye szerint a jövő hónapban jönnek a pontos javaslatok arra, hogy milyen intézkedések vonatkozzanak orosz dúsított uránra és egyéb nukleáris anyagokra.
Hogyan érinti ez Magyarországot? Ahhoz, hogy a javaslatból törvény legyen, minősített többségre van szükség, tehát Magyarország magában ezt nem tudja megakadályozni. Ha egy tagállam nem hajtja végre az elfogadott jogszabályt, akkor kötelezettségszegési eljárást indítanak ellene.
Orbán Viktor és a rezsicsökkentés. Orbán Viktor miniszterelnök egy ráckevei fideszes így fogalmazott:
„Ha elrekesztik az orosz gáz és kőolaj behozatali lehetőséget, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.”