Napok múlva lejár a Donald Trump által szabott 90 napos határidő, ami alatt az országoknak meg kell egyezniük a vámokról.
Mi történt? Július 9-én lejár a Donald Trump által szabott határidő, eddig van ideje az országoknak kereskedelmi megállapodásokat kell kötniük az Egyesült Államokkal, különben a jelenleginél sokkal magasabb vámokat kockáztatnak.
Háttér. Április 2-án – amelyet Trump a „Felszabadulás Napjának” nevezett el –, új, vámtarifákat jelentett be az Egyesült Államok a kulcsfontosságú kereskedelmi partnerei számára. Egyes esetekben akár 50%-os illetékeket is kiszabtak, összességében ezek a vámtarifák voltak a legmagasabbak, amelyeket az Egyesült Államok több mint egy évszázada külföldi árukra kivetett. A vámok életbe lépése után a Wall Street esni kezdett, ami Trumpot három hónapos szünet bejelentésére kényszerítette, azóta szinte az összes amerikai importtermékre minimum 10%-os vám vonatkozik.
Vannak-e megállapodások? Noha számtalan állítás született arról, hogy több kereskedelmi partnerrel sikerült megállapodni, eddig mindössze hármat jelentettek be, és azok közül az egyik, a Vietnámmal kötött még végleges. A Trump-adminisztráció ennek ellenére azt hirdeti, hogy megállapodások özöne várható. Ugyanakkor az elnök azzal fenyegetőzött, hogy leveleket küld azoknak az országoknak, amelyek nem kötöttek megállapodásokat, és tájékoztatja őket az Egyesült Államokba irányuló exportjuk adókulcsáról.
„Bármit megtehetünk, amit akarunk. Meghosszabbíthatjuk, lerövidíthetjük. Én is rövidebbre szeretném venni [a határidőt]. Szeretnék mindenkinek levelet küldeni azzal, hogy »Gratulálok, 25%-ot fizettek.«” – mondta Trump a vámmegegyezések határidejéről.