„Politikailag a legfontosabb a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítása. Ha ez valóban az igazságszolgáltatás elé vitt ügyeket jelent, akkor az a vágy, hogy kattanjon a bilincs, ezáltal megvalósíthatóvá válik. Ez az, amit a korábbi kormányok nem léptek meg.”
A nap kommentárja: érdekes, releváns, szakmai vélemények mindennap a világról, ami körülvesz minket.
Török Gábor politológus
„Politikailag a legfontosabb a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítása. Ha ez valóban az igazságszolgáltatás elé vitt ügyeket jelent, akkor az a vágy, hogy kattanjon a bilincs, ezáltal megvalósíthatóvá válik. Ez az, amit a korábbi kormányok nem léptek meg.”
A hivatal teljesen új helyzetet teremt a magyar igazságszolgáltatás rendszerében, mivel az ügyészség politikai jelentősége csökkenni fog általa, és valójában egy korrupciós ügyészséghez hasonló logikával működhet.
Ez azt jelenti, hogy a kormány a meghirdetett politikai céljaihoz – igazságtétel, vagyonvisszaszerzés, vagyonvédelem –, megteremti annak az intézményi feltételeit, hogy ezek ne csak politikai szólamok legyenek, hanem az igazságszolgáltatás elé vihető eseményekre vagy akciókra is sor kerülhessen.
Érdemes felkészülnünk, hogy a következő hónapokban, de lehet, hogy években alapvetően ez lesz a politikai harcnak, színháznak, életnek az egyik központi tere. Ennek a hivatalnak a sajtótájékoztatói, bejelentései vetekedni fognak a parlamenti ülésekkel.”
Forrás: 24.hu, Törökülés podcast
Kontextus. Ahogyan arról mi is írtunk, Tisztítótűz című napirend előtti felszólalásában Magyar Péter miniszterelnök hétfőn bemutatta a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról szóló javaslatot a Ruff Bálint által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésen. Azt mondta, hogy a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításához 47 jogszabályt kell módosítani.