A Harvard nem akar elesni a befagyasztott kétmilliárd dollárnál is több szövetségi támogatástól.
Mi történt? Perre megy a Trump-adminisztrációval a Harvard, miután az amerikai kormány megvonta az egyetem több mint kétmilliárd dolláros támogatását azzal az indokkal, hogy az intézmény vezetése nem hajlandó végrehajtani a kívánt reformokat, írja az Euronews.
A Fehér Ház levélben vázolta elvárásait a hónap elején, ebben szerepel a többi között az egyetem vezetésének és felvételi politikájának megváltoztatása, illetve a sokszínűséget érintő kezdeményezések fokozottabb ellenőrzése, valamint több diákszervezet betiltása is. Mindezt az antiszemitizmus elleni fellépés szükségességével indokolták.
Kontextus. Miután a Harvard elnöke, Alan Garber nyilvánosan visszautasította a követeléseket mondván, hogy ez sérti a Harvard szellemiségét, és beavatkozás az egyetemi autonómiába, a szövetségi kormány válaszul befagyasztotta az egyetem többéves, összesen kétmilliárd 260 millió dolláros támogatását, és felbontott egy 60 millió dolláros szerződést is.
Trump tavalyi kampánya során azt ígérte, hogy csökkenteni fogja a szövetségi finanszírozást azon egyetemek esetében, amelyek az általa „kritikai fajelméletnek, transznemű őrületnek és egyéb, nem megfelelő faji, szexuális vagy politikai tartalmaknak” tekintett dolgokat népszerűsítik.
Diáktüntetés. A múlt héten egyetemi oktatók és diákok országszerte tüntetéseket szerveztek a kampuszokon, hogy hangot adjanak a felsőoktatást érő, szerintük széles körű támadások miatti felháborodásuknak.
Éles izraeli-palesztin vita. Az egyetemek tiltakozását az váltotta ki, hogy a kormány finanszírozási megszorításokkal, több külföldi hallgató kiutasításával és a szólásszabadság korlátozásával válaszolt az Egyesült Államokban élő zsidókkal ellenséges, palesztinbarát tüntetéssorozatra. Az intézmények vezetőinek a Kongresszusban kellett számot adniuk arról, miért nem védték meg zsidó hallgatóikat az atrocitásoktól.