Érdekes utat járt be a dollár az elmúlt egy évben. Tavaly nyáron még 1,10 körül mozgott az árfolyam az euróval szemben, azonban ahogy közeledtünk a novemberi amerikai választásokhoz, a dollár fokozatosan erősödni kezdett. Trump megválasztása után aztán magasabb fokozatba kapcsolt, és az árfolyam benézett 1,02 alá is. Ekkor sokan már nemcsak Amerikát látták újra „great”-nek, hanem a zöldhasút is.
Nagy Bertalan, a Concorde privátbanki csoportvezetőjének írása.
Az idei évet is erősen kezdte a dollár, és a kamatelőnyt látva az euróval szemben sokan a dollárhegemónia kiteljesedését várták – ám porszem került a gépezetbe. Az USA gazdaságpolitikai változásai – elsősorban Trump vámintézkedései – a várakozásokkal ellentétben nem segítették tartósan a dollár árfolyamát. A befektetők fejében pedig felgyulladt a lámpa: lehet, hogy Amerika már nem is olyan kiszámítható és megbízható partner, mint korábban. Ezt a kockázatot a piac azonnal elkezdte beárazni, ami a kötvényhozamokban is megmutatkozott.
Mr. Too Late
Bár a tankönyvek szerint a geopolitikai feszültségek általában dollárerőt szoktak hozni – safe haven (menedékdeviza – a szerk.) logika alapján –, ezúttal a közel-keleti konfliktus és az elhúzódó ukrajnai háború sem váltotta ki ezt a hatást.
A jegybankok sem könnyítik meg Trump dolgát. 2025 első félévében, az elnök minden üzengetése ellenére, a Fed nem változtatott az irányadó kamaton, azt 4,50 százalékon hagyta. Európában ezzel szemben az Európai Központi Bank (EKB) a várakozásoknak megfelelően kamatcsökkentési ciklusba kezdett, és 100 bázisponttal mérsékelte az irányadó rátát. A kamatkülönbség tankönyvi értelemben a dollárt segítené, de ezúttal ez sem hozott erősödést. A befektetők pozitívan értékelték az EKB lépéseit, növekedési potenciált látnak az alacsonyabb kamatkörnyezetben. A remény az, hogy ez beindíthatja az európai gazdasági motort. Eközben a magas amerikai kamatszint fékezi a beruházásokat, és a fogyasztás is szenved.
Nem csoda, hogy Trump a tőle megszokott módon személyeskedve üzenget Jerome Powell Fed-elnöknek – „Mr. Too Late”.
Trumpnak konkrét kamatcélja is van: nem is titkolja, hogy 1 százalék körül szeretné látni az amerikai alapkamatot. Vitathatatlan, hogy az alacsonyabb kamatszint segítene a beruházások élénkítésében, és levegőhöz juttatná a szenvedő lakásépítési szektort is. Jelenleg ugyanis a magas jelzáloghitel-kamatok miatt sokak számára elérhetetlenné vált az ingatlanvásárlás. A kérdés inkább az, hogy mikor és ki fogja végrehajtani ezt a kamatvágást. A piac most év végéig 50 bázispontos csökkentést áraz, vagyis a kamatszint 4 százalékra csökkenhet, de Powell 2025 májusáig hivatalban marad, és ha rajta múlik, addig nem várhatók drasztikus lépések.
A magas jelzáloghitel-kamatok megnehezítik az ingatlanvásárlást. Fotó: Zillow.com
Jöhet még dollárgyengülés, de van egy másik olvasat is
Bár az EUR/USD árfolyam az első félév során jelentősen emelkedett – 1,03-ról 1,1750 fölé –, hosszabb távon ez a szint nem különösebben riasztó. Olyannyira nem, hogy 1999-ben, az euró indulásakor 1,1789-es szinten kezdte pályafutását a devizapár. (1999 januárjában vezették be az eurót.) Sokan még arra is emlékezhetnek, amikor az árfolyam 1,40 vagy akár 1,60 fölé is szaladt.
Rövid távon az EUR/USD elérheti akár az 1,20-as szintet is. Ha a dollár gyengülése mellett a kamatcsökkentések is bekövetkeznek, az enyhítheti a finanszírozási nyomást. A kérdés, hogy jelenleg mire figyelnek a befektetők. A vámháborúk hatása továbbra is bizonytalan, eddig inkább negatív következmények érzékelhetők. A deglobalizáció csökkenti a hatékonyságot, drágítja a piacokat. Ha ezt árazzák a befektetők, akkor jöhet még dollárgyengülés.
Van azonban egy másik olvasat is:
lehet, hogy a piac már az elmúlt félév dollárgyengülésében beárazta a bizonytalanságokat. Ha így van, akkor most következhet a fordulat, hiszen hajnal előtt a legsötétebb az éjszaka.
A gyenge dollár gazdaságösztönző hatása, illetve a közelgő kamatcsökkentési ciklus már a jövőbe tekintő befektetők számára is érdekes lehet. Ősszel mindenképp érdemes lesz az amerikai kötvénypiacot és a Fed kamatpályáját újra górcső alá venni, mert ezek döntően befolyásolhatják a dollár jövőjét is.
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.