Az Egyesült Államok turizmusa eddig sem futott lenyűgöző évet, Donald Trump amerikai elnök legújabb intézkedései azonban tovább nyirbálhatják az utazási kedvet.
A Forbes.hu-n már többször is írtunk Donald Trump „Big, Beautiful Bill” fantázianevet viselő törvénycsomagjáról, amely a Függetlenség Napján lépett hatályba. A csomagot számos kritika érte, többek között az elnök korábbi legszorosabb szövetségesétől, Elon Musktól is. Pártfüggetlen becslések szerint ugyanis 3,3 billió dollárral növeli az amerikai államadósságot.
Amellett, hogy a „Big, Beautiful Bill” az alacsonyabb jövedelmű és hátrányos helyzetű amerikaiak egészségügyi hozzáférését és élelmezési hozzájárulásait is korlátozza, a módosabb rétegeknek eközben adócsökkentésekkel kedvez. Mindezeken túl: felforgatja az ország turizmusát is.
Duplájára nő ugyanis a Vízummentességi Program igénybevételének ára, a vízummal utazóknak pedig egy 250 dolláros (mintegy 85 ezer forintos) extra költséggel kell számolnia.
Az amerikai turizmust érintő változtatások október elsejétől, az új pénzügyi év kezdetétől lépnek hatályba. Fotó: Priyanka Puvvada // Unsplash
Az új szabályok
Vízumintegritási díj. Ez a legjobb fordítása annak, a 250 dolláros „Visa Integrity Fee”-nek, amelyet a nem-bevándorló vízumok kiadásakor számolnak majd fel ezentúl. A díj alól nem lehet mentesülni. Az extra költség kivétel nélkül az összes ilyen vízumot érinti, és hozzáadódik majd az alapárhoz. A turista- és tanulóvízum ára jelenleg 185 dollár (azaz mintegy 63 ezer forint), de a munkavállalói a 205 dollárt (azaz mintegy 70 ezer forintot) is eléri.
Az USA külügyminisztériumának statisztikái szerint a legutóbbi teljes pénzügyi évben tizenegy millió nem-bevándorló vízumot állítottak ki. Ezek számának felfutása a Trump-adminisztráció határszigorításai mellett sem lassult; az adatokból az látszik, hogy
a kiállított vízumok száma 2025-ben is eléri havi szinten az egymilliót.
Vízum és ESTA
Fontos, hogy az Egyesült Államokba látogatók jelentős része nem vízummal, hanem a Vízummentességi Program keretein belül utazik. Jelenleg 39 ország, köztük Magyarország is tagja ennek a programnak. Az Elektronikus Beutazási Engedély (ESTA) segítségével maximum 90 napig lehet az USA-ban tartózkodni.
Az ESTA igénylésére minden magyar állampolgár jogosult, kivéve azok, akik külföldön születtek, vagy nem rendelkeznek magyar útlevéllel.
Az ESTA egy évig érvényes, és egy belépésre jogosít fel, míg a vízumot maximum 10 évre adják.
A vízumintegritási díj körül sok a bizonytalanság. A módosításból eddig annyi derült ki, hogy az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma visszatérítheti a díjat, amennyiben a vízumigénylő betartja annak feltételeit. Ilyen feltétel például, hogy nem vállal munkát illegálisan, vagy a vízum lejárta után (5 napon belül) elhagyja az ország területét. A feltételek teljesítése azért is fontos, mert szabályszegések esetén megtagadhatják az újabb vízum kiadását.
Elméletben tehát a 250 dolláros díj egyfajta letét lesz, ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyakorlatban is így valósítja meg a Trump-kormányzat.
A Time a pártfüggetlen Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) májusi elemzését idézte a vízumintegritási díjjal kapcsolatban. A CBO szerint nagyon kevesen élnének a visszatérítési lehetőséggel, leginkább kényelmi szempontok miatt. A nem-bevándorló vízumot ugyanis általában több évre állítják ki. Visszaigénylésére csak már a lejárta után van lehetőség, ezért sok esetben egyszerűen elavul vagy elfelejtődik.
A bizonytalanságot az is fokozza, hogy pár hónappal az átállás előtt még nagy vonalakban sincs meg, valójában hogyan vezetik be a visszatérítési folyamatot.
Donald Trump és Howard Lutnick, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere a „Big, Beautiful Bill” egyik rendezvényén. Fotó: A Fehér Ház hivatalos oldala
Nemcsak a vízumár drágul a törvénycsomag miatt. Az Elektronikus Beutazási Engedély (ESTA) igénylése eddig 21 dollárba (7 ezer forint) került, ennek azonban majdnem duplája lesz a jövőben.
A csaknem 14 ezer forintos összeget minden alkalommal ki kell majd fizetnünk, amikor belépünk az Egyesült Államokba.
A Trump-adminisztráció még egy űrlap iktatási árát is növelte. A vám- és határőrség által előírt érkezés-távozás nyilvántartási papírja négyszeresen drágul: októbertől 24 dollárt (8 ezer forintot) kell fizetni érte.
Mire számít Trump?
Az amerikai Forbes július elején írt arról, hogy az USA turizmusa óriási veszteséget könyvelhet el idén, miután az utazók száma zuhanórepülésbe kezdett – főleg az elnök rendeleteinek és retorikájának hatására.
Az év elején az amerikai elemzők még 8-9 százalékos növekedést jósoltak 2025-re a nemzetközi utazások számában. Ezzel szemben a World Travel & Tourism Council (WTTC) egy májusi kutatásában már azt jött ki, hogy 184 vizsgált ország közül az Egyesült Államok az egyetlen olyan, ahol éves szinten a látogatók kiadásainak csökkenése várható.
Az Oxford Economics turisztikai részlege rövidesen 8,2 százalékos csökkenésre módosította év eleji plusz 9 százalékos előrejelzését.
A Trump-adminisztráció 2025 elején még 16,3 milliárd dolláros éves bevételre számíthatott a turizmusból. Ehhez képest a jelenlegi becslések már 12,5 milliárd dolláros mínuszt mutatnak, ami tehát 29 milliárddal kevesebb, mint az év elején prognosztizált összeg.
Az áremelések ebben a kontextusban akár kétségbeesett mentőövnek is tűnhetnek. Az egész ügyet még furcsábbá teszi, hogy a Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslései szerint a díjak mindössze 40 milliárd dollárral csökkentenék a költségvetési hiányt – ráadásul azt is csak 10 éves távlatban. Emellett ott van az is, hogy a teljes törvénycsomag 3,3 billióval növeli a deficitet.
A „Big, Beautiful Bill” tartalmaz olyan lépéseket is, amelyek vitathatlanul segítik az USA turizmusát és annak infrastrukúráját: ilyen például a légiforgalmi irányítás modernizálása, reformok a vámhatóságon belül, vagy a biometrikus beléptetés terjesztése. Trumpék kezében ráadásul két olyan adu is bujkál, amely a következő években jelentősen felhúzhatja a turizmust: a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, és a 2028-as olimpia Los Angelesben.
1932, 1984, 2028. Los Angeles három év múlva harmadjára adhat otthont az ötkarikás játékoknak – a Trump-adminisztráció nagy örömére. Fotó: Kaleb Tapp / Unsplash
Mit jelent ez ránk nézve?
A U.S. Travel Association – egy nonprofit szervezet, amelynek célja az amerikai utazások ösztönzése – üdvözli a turisztikai korszerűsítéseket, azonban úgy látja, az extra költségek még inkább elbizonytalaníthatják az utazókat.
A szervezet alelnöke arról beszélt a CNN-nek, hogy a díjak felesleges pénzügyi akadályt jelentenek a külföldi látogatóknak. „Még ha technikailag visszatéríthető is, a hozzáadott bonyolultság és költségek elriasztják a látogatókat” – hangsúlyozta.
Hazai utazásszervező oldalakat is megkérdeztünk arról, milyen hatással lehetnek a változások a magyarok amerikai utazásaira. Csányi Krisztián, az American Service Travel munkatársa úgy látja: olyan esetekben, ahol tanulás vagy munkavállalás miatt szükséges a vízum, nem számítanak visszaesésre. Sőt:
„A tényleges ESTA áremelkedés miatt lehetséges, hogy a vízumkérelmek száma növekedni fog, mert az hamarabb megtérül.”
Krisztián szerint a magyarok túlnyomó többsége az ESTA-rendszerrel utazik. „Csak akkor használják a vízumot, ha feltétlenül szükséges, mert az igénylése bonyolult, különösen első alkalommal” – fogalmazott. A vízum megszerzése valóban több hónapon át is húzódhat, általában 2-3 hónappal későbbre lehet csak interjúidőpontot kapni.
Az amerikai turizmus gyengébb teljesítménye itt-ott már Magyarországról is látszik. Krisztiánék adatai azt mutatják, hogy a nagyobb családi nyaralások száma egyértelműen csökken tavalyhoz képest. A céges utazások és páros nyaralások területén ugyanakkor nem tapasztalnak visszaesést.
„A dél-amerikai utazások terén is látható változás. Az utazók többsége már kerüli az amerikai átszállást, mivel ilyenkor is szükséges ESTA-val vagy vízummal rendelkezni – annak ellenére, hogy ténylegesen nem lépünk be az USA területére” – tette hozzá Csányi Krisztián.