Trump vámokkal fenyegette Oroszországot, miközben bemutatta Ukrajna fegyverkezési tervét.
Mi történt? Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok a NATO-tagállamokon keresztül „csúcskategóriás fegyvereket” fog küldeni Ukrajnának, miközben súlyos vámokkal fenyegette meg Oroszországot, ha 50 napon belül nem születik megállapodás a háború lezárásáról.
Mark Rutte NATO-főtitkár megerősítette, hogy az Egyesült Államok úgy döntött, hogy „a NATO-n keresztül nagy mennyiségben ellátja Ukrajnát a szükséges eszközökkel”, és hogy az európaiak fogják állni a számlát. Sem Rutte, sem Trump nem részletezte, hogy milyen fegyvereket küldenek Kijevnek, de Rutte azt mondta, hogy a megállapodás „rakétákra és lőszerre” is vonatkozik. Az elnök ugyanakkor azt is kijelentette, hogy dollármilliárdok értékű „csúcskategóriás fegyvereket” fognak „gyorsan szétosztani a csatatéren” Ukrajna támogatása érdekében.
Amit a vámokról tudni kell. A vámok terén Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok 100%-os másodlagos vámokat vet ki Oroszország fennmaradó kereskedelmi partnereire, ha 50 napon belül nem születik békemegállapodás Ukrajnával.
Ez azt jelentené, hogy minden olyan országnak, amely Oroszországgal kereskedik, adót kellene fizetnie, ha termékeit az Egyesült Államokba akarja eladni.
Például, ha India továbbra is Oroszországtól vásárol olajat, az indiai árukat vásárló amerikai vállalatoknak 100%-os importvámot, vagyis vámot kellene fizetniük, amikor a termékek elérik az amerikai partokat. Ez annyira megdrágítaná az árukat, hogy az amerikai vállalkozások valószínűleg olcsóbban vásárolnák meg azokat máshol. Tekintettel arra, hogy az olaj és a gáz Moszkva állami bevételeinek közel egyharmadát, exportjának pedig több mint 60%-át teszi ki, a 100%-os vámok jelentősen megterhelhetik Oroszország pénzügyeit.
Magyarország. Ha ez ebben a formában megvalósul, nem jó hír az orosz kőolajat és földgázt használó magyar gazdaságnak. A 2024-es export adatok szerint az Egyesült Államok a nyolcadik legfontosabb partnerünk, az egyetlen nem EU-tagállam az első tíz között. Az Egyesült Államok részesedése a teljes magyar kivitelben meghaladja a 4%-ot. Szinte kizárólag autóipari, elektronikai és gépipari termékek szerepelnek az USA-ba exportált top 10 hazai termékcsoport listáján, ez alól csak a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek jelentenek kivételt, vagyis ezeknek az ágazatoknak fájhat legjobban egy 100%-os vám bevezetése.