Az Egyesült Államok szenátusa kedden 51-50 arányban elfogadta Donald Trump „Big, Beautiful Bill” néven elhíresült költségvetési csomagját. A maratoni vita szenátusi rekordot döntött, összesen 45 módosítóról szavaztak a képviselők. A törvényjavaslat több lényeges pontjában is változott, de még így sem biztos, hogy az amerikai elnök által kitűzött határidőig az asztalára kerülhet aláírásra.
Több mint 24 órán át gyúrta az amerikai szenátus Donald Trump új költségvetési csomagját, amiről a Forbes.hu már részletesen is beszámolt. Az Elon Musk által „undorító förmedvénynek” titulált törvényjavaslat végül csak J.D. Vance alelnök szavazatával ment át, miután a demokrata többség mellett három republikánus képviselő is nemet nyomott rá.
A keddi ülés előtt a 2008-as költségvetési vita tartotta a legtöbb beadott módosító rekordját (44). A „Big, Beautiful Bill”-ügy ezt eggyel haladta meg, ugyanakkor ezekből mindössze hatot fogadott el a szenátus. A csomagot szerdán a képviselőház tűzi napirendre, ahol noha a republikánusoknak enyhe többsége van (220-212), nem lesz minden magától értetődő.
A republikánus frakció ugyanis megosztott: eltérő vélemények vannak a megújuló adózási szabályok, a kiadáscsökkentés mértéke, vagy a Medicaid-ügyben is.
Egyelőre jó ütemben halad Donald Trump terve: az amerikai elnök a Függetlenség Napján tervezi aláírni költségvetési csomagját. Fotó: A Fehér Ház hivatalos oldala
Trump eredetileg július negyedikére kérte a törvényjavaslat aláírásra való előterjesztését, később azonban már arról beszélt, hogy a folyamat nagy jelentőségű, és emiatt várható csúszás is. A nyomás mindenesetre ott van a képviselőházon, hogy minél hamarabb döntést hozzon.
Mit módosítottak végül a csomagban?
Először is, a nevét. A demokraták egyik módosítója ugyanis az volt, hogy ne lehessen használni a hangzatos, „One Big, Beautiful Bill” elnevezést. A törvény új neve: Fiscal Year 2026 Budget Reconciliation Act. Közel sem hangzik olyan frappánsan, ugyanakkor ez csak a hivatalos használatra vonatkozik, a gyakorlatban borítékolható, hogy marad Trump populárisabb verziója.
Közismert, hogy Elon Musk és az elnök e javaslat farvizén ment egymásnak. A világ leggazdagabb emberét leginkább zavaró megújuló energia támogatásokat letekerő javaslatokat is érte néhány módosítás. Habár az eddigi szél- és napenergia beruházásokhoz nyújtott adókedvezmények 2028-as kifutását megtartották, a szenátus végül egy pontban enyhített a szigorításon: elvetettek egy javaslatot, amely jövedéki adót vetett volna ki azokra a nap- és szélenergia beruházásokra, amelyek nem felelnek meg egy szigorú keretrendszernek.
Fontos változás még, hogy a szenátus módosított a 2022-es inflációcsökkentési törvény adókedvezményein is. A zöld beruházások mostantól akkor igényelhetnek kedvezményt, ha építésük 2026 előtt már elkezdődött. A korábbi változat a projektek üzembe helyezését vette volna viszonyítási alapnak.
Ennek ellenére Musk aligha könnyebbülhet meg – a csomag többi, megújuló energia szektort korlátozó elemét ugyanis változatlanul hagyták.
Washington, 2025. március 11.
Elon Musk milliárdos üzletember, a kormányzati hatékonyságért felelõs hivatal vezetõje (b) és Donald Trump amerikai elnök egy Tesla volánja mögött a washingtoni Fehér Ház kertjében 2025. március 11-én. Trump kijelentette, hogy vásárol egy új Teslát, hogy jelképesen ezzel is támogassa Musk cégét, ugyanis egy nap alatt 15 százalékot, három hónap alatt 53 százalékot esett a Tesla árfolyama.
MTI/EPA/SIPA pool/Samuel Corum
Ha a képviselőház nem hoz nagy módosításokat, jelentős korlátozások jönnek az USA megújuló energia szektorába. Fotó: MTI / EPA / SIPA pool / Samuel Corum
A CNN szerint a másik legfontosabb módosító a mesterséges intelligencia 10 éves moratóriumának eltörlése. Trump a csomag részeként megtiltotta volna az állami szintű MI-szabályzások bevezetését azzal indokolva, hogy ez hátráltatná az amerikai technológiai cégek versenyképességét. A tervezet ugyanakkor a szakszervezetek szerint számos aggályt is felvetett, különösen a gyermekvédelem szempontjából.
A szenátus végül teljesen egyhangúan, 99-1 arányban söpörte le a moratórium ötletét, miután az a republikánus táborban is komoly ellenállásba ütközött.
Musk egyelőre hallgat
Annak ellenére, hogy a szenátus érdemben nem változtatott a világ leggazdagabb emberének két legnagyobb fenntartását jelentő részeken (az államadósság növelésén és a zöld energia támogatásokon), ezúttal elmaradtak az online beszólások az amerikai elnöknek. Sőt, Musk meg is dicsérte Trumpot a gázai helyzet friss fejleményei miatt.
Ez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy a Tesla-vezér lenyelte volna a békát – tekintve, hogy keddre virradóra még azzal fenyegetett: ha elfogadják a csomagot, új pártot alapít.
A törvény hatályba lépéséig mindenesetre annak először még át kell jutnia a képviselőházon is. A szenátussal szemben ráadásul az amerikai kormányzatnak, és a két ma meglévő pártnak egyaránt szembe kell néznie azzal, hogy Trump törvénye rövid távon ugyan adókedvezményeket hozna, pártfüggetlen becslések szerint azonban a következő 10 évben 3,3 trillió dollárral növelné az USA államadósságát. A csomag mindemellett főleg a gazdagabb rétegnek kedvezne, több millió amerikainak pedig megkérdőjelezné egészségügyi ellátását és élelmezését.