A miniszterelnök szerint, ha bevezetik a magyar eurót, többé egyetlen kormány sem herdálhatja el a magyarok pénzét.
Mi történt? Az Eurócsoport elnökével tárgyalt Budapesten Magyar Péter és Kármán András az magyar euró bevezetéséről. A tárgyalás utáni sajtótájékoztatón a miniszterelnök arról beszélt, hogy az államháztartási hiány csökkentése lesz a legnehezebben teljesíthető a maastrichti kritériumok.
Hozzátette, hogy az euró bevezetéséhez szükséges feltételek megteremtése nem jár majd megszorításokkal Magyarországon.
Kiriákosz Pierrakákisz görög pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az Eurócsoport minden szükséges támogatást megad a Magyarországnak, hogy bevezethessük az eurót, de kiemelte azt is, hogy a pénzünk lecseréléséről végső sorban az embereknek kell döntenie.
Kell magyar euró? A magyar kormányfő beszélt arról is, hogy mekkora szüksége van az országnak az új pénzre. Magyar Péter szerint már önmagában az, hogy az ország teljesíti a maastrichti kritériumokat, hozzájárul a gazdaságunk bővüléséhez és fejlődéséhez.
Emellett azt is kiemelte, hogy az euró bevezetése azt is jelenti, hogy „egy jövőbeni kormány sem teheti azt az állami vagyonnal, mint az Orbán-kormány”.
A miniszterelnök szerint a Fidesz úgy bánt a magyarok pénzével, mint egy apa, aki szerencsejátékon eltékozolja a családi vagyont. Úgy gondolja, hogy a magyar euró mellett ezt nem lehet majd újra megtenni az országban.
Hogyan tovább? Egyelőre nem lehet látni, hogy mikor éri el az ország azt a szintet, hogy bevezethesse az eurót. A Tisza-kormány azt ígérte, hogy 2030-ig megteremthetik az ehhez szükséges feltételeket, de sok elemző kételkedik ebben.
Az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter a Forbes.hu-nak azt mondta, hogy a maastrichti kritériumokat 2030-2034 között teljesítheti az ország, de ez is rendkívül kemény munkát feltételez. A szakértő hozzátette, hogy a feltételek teljesítésével az ország egy stabil gazdasági helyzetbe kormányozhatja magát, ami után nem is biztos, hogy le kellene cserélni a forintot.