Az állampapírhatás csak még tovább növelte a külföldi ingatlanok iránti magyar keresletet. Két népszerű terep – Spanyolország és Olaszország – magyar ingatlanszakértőivel beszéltük át, mi mennyibe kerül odakint. Ajánló az áprilisi Forbes magazinból.
„A Costa Blanca déli partjainál van száz nagyon erős nap (főszezon), száz, ennek a felét termelő nap (elő- és utószezon), és bő százötven, amikor napi szinten figyeljük a kiadási piac mozgását, hogy egy ingatlan ilyenkor is termelni tudjon” – foglalnak össze egy évet spanyolországi magyar ingatlanszakértőink, akik az Alicantéhoz közeli Torreviejában indították el vállalkozásukat 2020 nyarán.
Az iroda képviselői névtelenséget kértek, mondván, egy tavaly augusztusi törvénymódosítás épp alapjaiban írja át az eddigi lakáskiadási gyakorlatot, így nekik is idő kell, hogy átlássák a mostani helyzetet.
Friss és fontos!
Ahhoz, hogy a globális szállásplatformokon – Booking, Airbnb, Holiday Swap – rövid távon kiadhassa ingatlanát, mostantól minden tulajdonosnak regisztrálnia kell egy nemzeti adatbázisban, és turisztikai engedélyt kell szereznie. Befektetői szemmel ez azt jelenti, hogy a jövőben jobban oda kell figyelni a megfelelő spanyolországi vagy más, európai ingatlan kiválasztására, és arra is, hogy adott lakóközösségben engedélyezve van-e a rövid távú lakáskiadás. Egyes nagyvárosokban (Málaga, Barcelona) már most további, egyedi korlátozások vannak érvényben.
A múlt viszont már nem változik: a covid első évében, 2020-ban a Costa Blanca déli partjainál belgák, norvégok, hollandok és dánok tették ki az ügyfeleik nyolcvan százalékát. „A belgák mondták, hogy még egyszer nem akarnak bezárva lenni az országukban. Itt már szívesebben, mert pálmafák alatt sétáltathatják a kutyát a napsütésben.”
Közben egyre többen kezdtek Magyarországról is spanyol lehetőségek után kutatni, az érdeklődés az utóbbi két évben ért a csúcsra. Befektetőik kilencven százaléka ma már magyar, a többiek svájci, német, angol, skandináv vevők. A helyi irodák a spanyol adószám (NIE-szám) igénylésében, a bankszámlanyitásban, a turisztikai engedély megszerzésében, tolmácsolásban és más adminisztrációban is segítenek, és ha igény van rá, bérbeadással, karbantartással, takarítással is foglalkoznak.
Több olyan magyar ügyfelük van, aki ki se utazott, csak online bemutatással vett lakást – magyarországi közjegyzőnél, spanyol nyelvű meghatalmazással le lehet bonyolítani egy kinti adásvételt.
A piac nagyon gyors, egy jó ingatlan két, legfeljebb három hetet van eladósorban, a tapasztalatok szerint „addig biztosan jön vevő, aki árában megveszi, és csak csekély alkura van tér, vagy még arra sem”.
Különösen igaz lesz ez mostantól a rövid távon is üzemeltethető ingatlanokra.
A spanyol riviéra, a tengerparti sáv külön kategória, a belső nagyvárosok és a spanyol szigetek más-más árpályán mozoghatnak. Befektetési döntés előtt arra is érdemes figyelni, hogy a tenger inkább csak Almeriáig meleg, onnan nyugatra már hűvösebbek a spanyol vizek. Bár Valencia tartományban (ahol Torrevieja is található) április közepétől október végéig 20-28 fokos is lehet a tenger, az ingatlanárak még mindig a katalán és andalúz szintek alatt vannak. Nincs egész évben szezon, így aki örök nyárra, vagy egész éves, tuti kiadhatóságra számít, csalódhat.
Torreviejába és környékére is egyre több magyart vonz a spanyol klíma (és az ingatlanárak). Fotó: Turismo de Torrevieja
A megkérdezett ingatlanszakértők azt mondják: 100.000 euróért egy 50–60 négyzetméteres, kétszobás, egy fürdőszobás, használt, felújítandó belvárosi apartmant lehet kapni, legfeljebb 10–15 perc sétára a fürdésre alkalmas tengerparttól.
Egy órán belül síelni és tengerezni
„Észak-Olaszország sokaknak hívószó, akik keresik az olasz életérzést, de nem szeretnének érte túl messzire menni” – mondja Semperger-Sommariva Kinga, a Friuli-Venezia Giulia régió, azon belül Grado, Udine, Lignano és térsége turisztikai hálózatainak tanácsadója. Ő 2016 óta él Olaszországban, irodájuk összefogja a régiós ingatlanügynökségeket is, és ingyenes tanácsadást nyújt a hozzájuk forduló magyaroknak.
Egyre többen keresik fel őket, azért is, mert ebbe a régióba autóval hat-hét óra alatt el lehet jutni.
„A magyar vásárlók fókusza a biztonságon van” – mondja Kinga. Szerinte Olaszország északkeleti része azért lett közkedvelt az elmúlt időszakban, mert Friuli-Venezia Guilia autonóm régió, transzparens a jogrend, tiszták és élhetők a települések, jó a közbiztonság.
„Ez kifejezetten fontos egy külföldi ingatlanvásárlónak.” Főként családos, kisgyerekes vevők jönnek, ők tengerpartot és történelmi látnivalókat is keresnek. „A régió ilyen szempontból is ideális, mert egy óra alatt történelmi városokba, síelni, de a tengerhez is eljutsz.”
Semperger-Sommariva Kinga: „Észak-Olaszország sokaknak hívószó, akik keresik az olasz életérzést, de nem szeretnének érte túl messzire menni.”
Az utóbbi években nemcsak Magyarországról, hanem Ausztriából, Szlovéniából, sőt Olaszországon belülről is sokan indultak el a régió felé. A magyarok körében népszerű Bibione, Lignano és Grado tengerpartján, továbbá a régió egyik borvidékén, Collio térségében Cormons, Cividale del Friuli és Prepotto környékén is egyre többen vesznek ingatlant, így az árak is emelkedtek.
Némi alkura van lehetőség, de a kicsi, jó áron kínált lakások hamar elkelnek. „Télen lehet olcsóbban vásárolni olyan lakást, amit ki kell pofozni”, tavaszra-nyárra felpörög a piac, ekkor picit drágábban is kelnek el az ingatlanok. 100 000 euróért jelenleg egy
35–45 négyzetméteres garzont lehet venni, esetleg kis terasszal a turisztikailag látogatottabb helyeken Friuli-Venezia Giulia régióban, vagy 20–30 kilométerre a tengertől, kisebb városokban. Esetleg Udine kertvárosi részén hasonló paraméterekkel lakást.
Kinga azt mondja, mintegy harminc százalékkal nőtt a magyar kereslet az utóbbi években.
A áprilisi magazinban részletesen olvashatsz arról:
-
- milyen dokumentumok kellenek az ingatlanvásárláshoz Spanyol- és Olaszországban?
- hogyan lehet Airbnb-ztetni Észak-Olaszországban?
- mire kell figyelni az adásvételnél?
- milyen plusz költségekkel kell számolni a vételáron felül?
- milyen ingatlant vehetsz 100.000, 150.000 euróért, valamint 200 000 euró felett?
- milyen fix költségekkel kell számolnod, ha a holtidőszakban üresen áll a lakásod?