A kutatás szerint az alacsony jövedelmű családok eladósodása és a gyermekek mentális sérülése között egyértelmű összefüggés van.
Mi történt? Nem csak a felnőttek, de a gyerekek is komolyan érintettek lehetnek, ha a család anyagi problémákkal küzd. Egy brit felmérés szerint a fiatalok közel negyedének lelki nehézségeket okoz, ha a család eladósodik. A kutatás arra is rámutatott, hogy az anyagi gondok stresszt, bizonytalanságot és depressziót okozhatnak, ami mind a szülők, mind a gyerekek életét megnehezíti, írta meg sajtóközleményében a K&H.
Kontextus. A vizsgálat az egyetemi kutatások és a The Children’s Society nevű brit civil szervezet korábbi tanulmányai alapján arra kereste a választ, hogy van-e összefüggés a gyermekek mentális egészsége és családjuk rossz anyagi helyzete, eladósodása között.
Megállapították, hogy az alacsony jövedelmű családokban, ahol a hiteltörlesztés is akadozik, a gyerekek lelki problémáinak aránya elérheti a 23 százalékot.
Olyan családokban, ahol bár eladósodás van, de a törlesztés nem akadozik, ez az arány 14 százalék. Ha pedig egy család pénzügyei rendben vannak, a gyerekek között csak öt százaléknál fordulnak elő ilyen nehézségek.
A kutatók definíciója szerint a mentális gondokkal küszködők: elvesztik a motivációjukat, úgy érzik, hogy nem tudnak bánni a pénzzel, nem jönnek ki a családi költségvetésből, nem tudják kifizetni a számláikat, gyakran költik a pénzüket impulzus vásárlásokra és sűrűn hoznak átgondolatlan döntéseket, nehezebben boldogulnak iskolai vagy munkahelyi feladataikkal, jövedelmük visszaeshet, miközben extra költségekkel, például terápiára fordított összegekkel kell számolniuk.
Az említett kutatás szerint az alacsony jövedelmű családok eladósodása és a gyermekek mentális sérülése között egyértelmű összefüggés van.
A gyermekek bűntudatot érezhetnek amiatt is, hogy nem tudnak segíteni szüleiknek gondjaik megoldásában, ami önértékelési zavarokhoz vezethet. További probléma, hogy egy pénzügyi krízis családon belüli konfliktusokat szülhet és elmagányosodáshoz vezethet.