Megtízszereződött a lekötés nélkül tartott pénz a lakossági számlákon, így folyamatosan csökken a pénzünk értéke az infláció mértékével.
Mi történik? A 2025-ös évben folyamatosan növekszik a lakossági betétbe tett pénz mennyisége, az ügyfelek viszont gyakran lekötés nélkül, látra szóló számlán hagyják a pénzüket – írja a BiztosDöntés.hu.
Mit mutatnak a számok? A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, 2025. májusi jelentése szerint 2023 ősze óta folyamatosan nő a lakosság lekötés nélküli betétállománya. A 2023 októberi 7 456 milliárd forintos mélypontról idén február végére csúcsértékre, 9 852 milliárd forintra nőtt a lekötés nélküli pénz mennyisége a lakossági bankszámlákon. Eközben 1 845 milliárd forintról 1 866 milliárd forintra nőtt a lakossági lekötött betétek állománya, vagyis itt nem történt érdemi változás.
Miért érdekes ez? Mert ezek szerint a lakosság 20 év alatt tízszeresére növelte a látra szóló betétállományát, amire a bank nem, vagy csak alig fizet kamatot, miközben lassan, de határozottan csökkentette a lekötött betétek összegét.
Mit jelent ez? Mindez azt jelenti, hogy a lakosság pénze olyan banki konstrukciókba strukturálódott át az elmúlt évtizedekben, amelyben folyamatosan csökken a pénz értéke az infláció mértékével, melyre nem, vagy gyakran csak észrevehetetlen mértékű kompenzálást kap. „Pedig a lekötött betétek mostanában újra virágkorukat élik, amivel érdemes élniük az ügyfeleknek” – fogalmaz Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki gyakorlati tippeket és tanácsokat is ad az írásban.