Idén is összeállították szépirodalmi könyvlistájukat a Bridge Budapest vezetői közösség tagjai és kurátorai. A harminc ajánlásból tízet – többségében friss vagy legfeljebb néhány éves művet – mi is bemutatunk.
A Bridge Budapest vezetői közösség tagjai és kurátorai azt vallják, hogy a szépirodalom nemcsak szép, de hasznos is, és konkrét üzleti versenyelőnyt is hozhat. Fejleszti az empátiát, komplex gondolkodásra tanít, szavakba önti a kimondhatatlant, és növeli az önreflexiót.
A harminc idei ajánlásból tízet – többségében friss vagy legfeljebb néhány éves művet – mi is bemutatunk. Nézd meg a teljes listát is, és profitálj az olvasásból!
Jón Kalman Stefánsson: A halaknak nincs lábuk
Ajánlja: Lancz Róbert elnök, Doktor24
„A halaknak nincs lábuk arra emlékeztet, mennyire fontos az emlékek, gyökerek és emberi kapcsolatok szerepe a döntéseinkben. Üzleti vezetőknek azt üzeni: a múlt és a személyes történetek megértése erősíti az empátiát, a hosszú távú gondolkodást és a felelős, értékalapú vezetést.” (Typotex, 2023)
Dan Simmons: Hyperion
Ajánlja: Galiger Enikő investment & portfolio operations manager
„Nem egy könnyű sci-fi. Az első kétszáz oldal olyan, mint egy karrier- vagy munkahelyváltás. Hirtelen rád zúdul egy új világ: szabályok, nevek, rendszerek, lehetőségek – és muszáj végigmenned rajta. Aztán kezd összeállni a kép, és onnantól beszippant. Ha bírod az összefüggések lassú és szisztematikus feltárását galaxisokon, dimenziókon, idő és tér viszonyrendszerein át, ezt a könyvet neked találták ki.” (Agave Könyvek, 2024)
Didier Eribon: Visszatérés Reimsbe
Ajánja: Gyurkó Szilvi gyerekjogi tanácsadó, Hintalovon Alapítvány
„Szegény sorból származó, tehetséges fiatalok felemelkedését sok cégvezető végigkövetheti – talán ő maga is egy közülük –, arról azonban ritkán beszélünk, milyen ára van a társadalmi mobilitásnak. Ha valaki túl magasra jut, ki tud-e egyáltalán békülni a származásával és a gyökereivel? Hogyan lehet szembenézni a szakadékkal a gyerekkor és a felnőttkor értékrendje és szokásai között? Eribon válaszai ezekre a kérdésekre felszabadítóan tiszták és könyörtelenek.” (Napvilág, 2024)
Clare Pooley: Hogyan öregedjünk méltóságmentesen?
Ajánlja: Varga Eszter vezérigazgató, PannonHitel Zrt.; Bridge Legacy mentor
„Lydia részmunkaidőben elvállalja a helyi idősek klubjának vezetését, ahol társasjáték, közös teázás és sütizés helyett különleges karakterekkel találkozik. Art kleptomániás, bukott színész. Daphne a sötét múltja elől rejtőzik. Ruby kötögető művész, aki fonallal áll bosszút az igazságtalanságokért. Amikor a közösségi központ épülete veszélybe kerül, ez a szokatlan csapat összefog a hely megmentéséért.
A remek szórakozás (hangos röhögés magadban) mellett megerősödött bennem, hogy az életkor nem akadálya az újrakezdésnek vagy a bátorságnak, és a közösség ereje átüt minden falat. Ajánlom üzleti vezetőknek és döntéshozóknak is, mivel a könyv értékajánlata – a hitelesség, az őszinteség és az emberi kapcsolatok fontossága – örök, és napjainkban is nagyon aktuális.” (General Press, 2024)
Az olvasás gejleszti az empátiát, komplex gondolkodásra tanít, szavakba önti a kimondhatatlant, és növeli az önreflexiót. Fotó: illusztráció, Pexels / Perfecto Capucine
Bartis Attila: A vége
Ajánlja: Grosser Beatrix szervezetfejlesztési tanácsadó, társalapító, LEADlab; Bridge Legacy mentor
„Egy fotográfus naplószerű vallomása az anyai befolyásról, testiségről, hűtlenségről, ragaszkodásról és széthullásról, mindez a diktatúra árnyékában. A nyelvezete sűrű és felkavaró, néhol olyan súlyos mondatokkal, hogy szinte fejbe vágnak. A legfontosabb üzenete, amit vezetőként érdemes tudatosítanunk: a bizalom hiányával és a kontrollhoz való görcsös ragaszkodással végül magunkat szigeteljük el.” (Magvető, 2024)
Jean-Michel Guenassia: Javíthatatlan optimisták klubja
Ajánlja: Bálint Viktor ügyvezető, Codecool
„Mi magyarok általában szeretünk keseregni és panaszkodni, ezért is különösen varázslatos ez az 50-es, 60-as évek Párizsában játszódó történet. Egy kamaszfiú szemén keresztül ismerjük meg nem csupán a gyarmati korszak végét szimbolizáló algériai függetlenségi háborút, de a kelet-európai elnyomó rezsimekből érkező menekültek világát is, akik a sakktáblák és poharak mellett mesélnek elveszett hazákról, árulásról és csalódásokról. Mégis, a rengeteg fájdalom mögött ott bujkál a nevetés és az élet szeretete.” (Park, 2017)
Paolo Cognetti: A magányos farkas boldogsága
Ajánlja: Tkacsik Márta alapító, Patikakert
„El tud-e szakadni az ember a természettől? Megtalálja-e máshol vagy egy másik emberrel a boldogságot? A fának ott kell boldognak lennie, ahová a magja hullott. A növényevő állat követi a füvet, csak a farkas nyughatatlan, valami ok miatt sosincs maradása, és újra meg újra nekiindul, hogy valahol máshol keresse a boldogságot. A Nyolc hegy írójának regénybe szőtt elmélkedése folytonosságról, állandóságról és megújulásról.” (Jelenkor, 2023)
Damaris Kofmehl: A barlang
Ajánlja: Kónya László CEO, Deutsche Telekom IT Solutions Hungary
„Regény, igaz történet alapján. Egy megtört, de reményteli emberi közösség története, akik egy ukrajnai barlangban rejtőzve vészelték át a holokauszt borzalmait. Vezetőként arról tanulhatunk belőle, hogy a legnagyobb nyomás alatt is az emberi méltóság és összetartás a túlélés kulcsa. Különösen inspiráló, hogy a remény és az értékek megőrzése milyen kulcsszerepet játszik még a legsötétebb időkben is.” (Fátyol, 2022)
Daniel Kehlmann: Mozgókép
Ajánlja: Bőgel György nyugalmazott tanár, Közép-európai Egyetem
„Mi történik, ha tehetséges és kreatív vagy, de az adott helyzetben csak a kártékony és ellenszenves hatalom támogatásával tudsz boldogulni? Beállsz a sorba, alkalmazkodsz, vagy megpróbálsz menekülni, ellenállni? A német szerző könyve ezt a dilemmát tárgyalja valóságos történelmi példán keresztül, de egyértelműen a mához szólva, közérthetően és lebilincselően. Minden döntésnek következménye van.” (Magvető, 2024)
Fredrik Backman: Mi vagyunk a medvék (trilógia)
Ajánlja: Agárdi Viktor közép-kelet európai regionális vezető, FATH
„Hány sapkája van egy cég vagy szervezet fejének? Egyszerre vezető, férj vagy feleség, apa vagy anya, barát. Backman trilógiája szöges ellentéte a korábbi könyveinek. Annyi karakter jelenik meg benne, hogy mindenki talál olyat, akivel azonosulni tud. Kamasz gyereket nevelőknek, vezetőknek és kamaszoknak is őszintén ajánlom – sőt, utóbbiaknak kötelezővé tenném.” (Animus, 2020)
+1: Valérie Perrin: Másodvirágzás
Az én ajánlóm:
„Az újrakezdés története, ami arra tanít, hogy van második élet, túl lehet lépni a legnagyobb fájdalmon is, és »a szerelem az, amikor találkozunk valakivel, és az a másik elmeséli, mi van veled«. De másról is szól: hogy a legnagyobb érték minden körülmények között, ha önmagadat adod, és hogy a legnagyobb luxus az életben, ha rendelkezhetsz az időddel.” (Európa, 2022)