Ma már több mint 80-an vannak, transzparens béreket és német körülményeket követelnek.
Mi történt? Megalakult az Innovációs Kampusz Dolgozóinak Szakszervezete (IKSZ) a Robert Bosch Kft. és a Bosch Rexroth Kft. budapesti kampuszán. Mostanra már több mint 80, többségében mérnöki hátterű tagjuk van a két cégnél, írja a G7.
Mit szeretnének elérni? Mivel alapvetően a versenyszférában érvényesülő és jól kereső mérnökökből áll a szakszervezet, nem a konkrét béremelésen, sokkal inkább a bérek transzparenciáján van a hangsúly. Szerintük ez elsősorban a pályakezdők magas aránya miatt lenne előnyös, hiszen számukra különösen fontos, hogy lássák, mire számíthatnak, ha maradnak a cégnél. Németországban ez bevált praktika, itthon azonban nem.
Mivel nem ritka, hogy a budapesti kampusz közös projekteken dolgozik a német Bosch-sal, a dolgozók akár személyes ismeretségek alapján is tudják, hogy a németországi munkakörülmények sok szempontból jobbak.
Itt a béreken túl az apaszabadságra és a home office lehetőségére érdemes gondolni. Ezen utóbbi a közelmúltban szűkült a cégnél, bár nem derült ki, hogy ennek pontosan mi értelme volt.
Honnan az ötlet? Pőcze Bencének, a szakszervezet jelenlegi elnökének fejében már nem sokkal azután, hogy a céghez került, 2020 környékén megszületett az ötlet, hogy szakszervezetet kellene alapítani. Pőczének az volt a benyomása, hogy a nagy cégekre jellemző hierarchiában nehéz kommunikálni a felsővezetés felé, és vezetői szinten is segíthette volna a döntéshozatalt, ha jobban átlátják, hogy az alsóbb szervezeti szinteken mit tapasztalnak a kollégák.
Jó munkaerőpiaci pozícióval rendelkező informatikusként a szakszervezet tagjai – a vezetők elmondása szerint – azért nem munkahelyváltásban gondolkodnak, ahogy az a szakmájukban megszokott, mert szeretik a munkahelyüket és azt érzik, hogy a cégen belül is lehetne javítani a dolgokon.