Gombos Edinát sokan a Sláger Rádióból és a TV2 Aktív című műsorából ismerik, de a fiatalabbak már inkább a több mint kétszázezer követővel rendelkező, Itt van Amerika! című Youtube-csatornájáról.
Edina férjével és két gyermekével tíz éve él az Egyesült Államokban, Floridában. Az utóbbi évtized tapasztalatairól, jelenlegi munkájáról, és arról is beszélgettünk, lenne-e még olyan itthoni tévés vagy rádiós felkérés, amire gondolkozás nélkül igent mondana.
„Otthon, a szüleim kertjében üldögélve töprengtem el azon, hogy komolyabban kellene venni a videózást, és lenne értelme átköltöztetni a Youtube-ra” – emlékszik vissza 2019 nyarára Gombos Edina korábbi szerkesztő-műsorvezető, aki eddigre már évek óta Floridában élt férjével és két gyermekével. 2019-ben hazalátogattak, és a Facebook-oldalán megosztott rövid hangulatvideói akkora nézettséget produkáltak, ami őt is meglepte. „Én egyszer már kiléptem, elköszöntem, eltűntem. Az emberek viszont még itt vannak és kíváncsiak rám.”
Floridába visszatérve egyik nap kisfiával, Matteoval a babakocsiban elindult sétálni, és a pálmafákra felnézve olyan érzése támadt, hogy de szeretné ezt megmutatni másoknak is. „Felemeltem a béna kis telefonomat és feltöltöttem Facebookra egy rövid beköszönést.” Több mint húsz év magyarországi rádiós-tévés múlt nem múlik el nyomtalanul, mégsem gondolta, hogy ekkora ereje van a nevének, és ezután a videó után is felrobban az oldala.
Így aztán 2019-ben Itt van Amerika! néven elindította Youtube-csatornáját, aminek mostanra több mint 210 ezer feliratkozója van, a csaknem 600 videón majdnem 64 millió megtekintéssel. Huszonegy országból nézik a magyarok a floridai életről szóló tartalmakat.
„Én ebből úgy élek meg nagyon jól, hogy nem kell telepakolnom a csatornát reklámokkal, tőlem távol álló szponzorációkkal.”
Pedig sokan keresik porszívótól fitneszgépig mindenféle termékkel, de ezekre rendre nemet mond, az utóbbi évben például egyetlen, nyelviskolás együttműködést vállalt.
Edina munka közben: ideje legnagyobb részét a videók készítése teszi ki. Fotó: Gombos Edina
A „hétvégére jó lesz”-lány
„Elképzelhetetlennek tartottam, hogy oda felvesznek. De annyira akartam, hogy vittem a kazettámat – ez még az az időszak –, felültem az Intercityre, és elmentem a Sláger Rádió budaörsi központjába.” Edina 1998-tól, a rádió indulásától a csapat tagja volt mint hírszerkesztő-hírolvasó, egy évvel utána „kapta” meg Bochkor Gáborékat a Bumeránggal, ami aztán a leghallgatottabb reggeli rádióműsorrá nőtte ki magát.
2009-ig felelt ott a hírekért, így ismerte meg a hangját és időnként vicces kontráit, visszaszólásait az ország. A Sláger előtt három évig Debrecen kereskedelmi rádiójában, a Cityben edződött hírszerkesztőként. A szép beszédet adottságként és az iskolából hozta – 14 éves korától tanárai rendszeresen indították szépbeszéd- és versmondó versenyeken –, a rádiózást, műsorvezetést pedig Barta Évától tanulta Debrecenben.
„Hétvégére jó lesz az a lány” – Edina izgatottan ült a sminkben a TV2-nél az Aktív című magazinműsor próbafelvételére készülve 2002-ben, amikor egyszer csak megütötte a fülét ez a mondat. Az akkori műsorvezető mondta ezt róla, a rákövetkező héten viszont már Edina volt az Aktív első számú műsorvezetője. Bár addig csak a rádióból volt ismert, a TV2-es Sváby András jó érzékkel hívta tévézni: tizenkét évig, egészen második gyermeke születéséig vezette az Aktívot, közben jött a Magellán című tudományos műsor, és a Fem3 tévécsatornán is volt műsora.
2002-től tizenkét évig vezette az Aktív című, főműsoridős bulvármagazint a TV2-n. Fotó: TV2
Edina azt mondja, fontos cél volt, és hatalmas pozitív változás az életében, hogy mostanra saját időbeosztás szerint dolgozhat. A Sláger Rádiós és TV2 Aktívos időszakában tizenegy évig hajnali 3:30-kor kelt és este kilenckor ért haza.
„Persze, huszonévesen csinálja az ember, de visszagondolva ez horror, nem normális embernek való.”
Lánya, Miranda 2008-as születése után hamar visszatért tévézni, de mire kisfia, Matteo 2015-ben világra jött, már egy másabb, ahogy mondja, „átgondolós” időszakába került az életének. Ekkor már tudatosan készültek a kiköltözésre, miután nyaralások során beleszerettek Florida klímájába, a zöld környezetbe és lévén, hogy férje, Alberto kubai, az ottani ételek, zene és kultúra is közel állt hozzájuk.
Mindig benne volt a fejükben, hogy valahová szeretnék magukat áthelyezni, és hiába volt meg itthon is mindenük és kényelmes életük, más emberek közé vágytak, hogy újra felépítsék magukat. „Olyan ez, mint egyfajta kapuzárási pánik negyven éves kor felé, de abban az értelemben, hogy mit lehet még kihozni ebből az élet nevű csomagból” – fogalmaz Edina.
Az Aktívba mindenképpen várták volna vissza a szülési szabadsága után.
„Egy ilyen helyzetben hogy mondod meg, hogy »bocs, de én úgy döntöttem, hogy elköltözöm jó messzire»?”
Sokan mondták nekik az elején, hogy butaság felállni, váltani, otthagyni a biztosat, de aztán mégis ez történt. Edina maga mögött hagyta a tévét, eladták diósdligeti családi házukat, maradék dolgaikat elpakolták Edina édesanyjáéknál, és egy iskolakezdő, illetve egy négyhónapos gyerekkel megérkeztek Floridába, Fort Lauderdale-be. „Ha visszagondolok, nem is értem, hogy indulhattunk neki ilyen bátran.”
Nem volt amerikai álmuk, de olyasmi lett belőle
Nem kifejezetten az Egyesült Államok vonzotta őket, hanem maga a változás – mondja Edina, hozzátéve, hogy bárhol ezzel a pozitivizmussal csinálták volna végig a váltást. „Mi bárhol jól tudjuk érezni magukat családilag, és minden nehézség eltörpült, mert ez a belső pozitív hozzáállás megvolt.” Pedig kezdetben, egy kis időre egy csótányos Airbnb-be költöztek be három bőröndjükkel Miamiban, és Miranda is itt kezdte az iskolát, de tudták, hogy ez csak átmeneti megálló lesz.
Most Fort Lauderdale-től húsz percre élnek egy kisvárosban. „Nyugalom, biztonság, természet” – foglalja össze Edina, honnan tudta már az elején, hogy ez lesz a nekik való lakóhely. A zöld környezet különösen fontos számára, kinti ember – mondja, és ha rajta múlna, csak a természetben videózna. „Rengeteg egzotikus állat fordul meg a kertünkben, íbiszek, királygémek, mosómedvék, oposszumok az állandó vendégeink, és minden reggel, kávézáskor érkezik a fánkra egy népes papagáj-család.”
Az első években albérletben éltek, öt éve vásároltak saját otthont egy csendes zsákutca végén, közvetlenül egy tanösvény mellett.
Edina többször váltott már nagyot életében, de azt mondja, bár időről időre felmerül, hogy ha Alberto másik államban kapna munkát, akkor egy időre elmennének Floridából, „de a házat nem adnánk el, mert az origo itt van.”
Alberto vállalkozása IT- és biztonságtechnikai projektekkel foglalkozik: például bankokban ATM-automatákat telepítenek, vagy épp a helyi és országos választások idején a szavazógépek biztonságos működését felügyelik.
Edina idejét a Youtube-videók készítése teszi ki. A hét elején általában ötletel az adott heti témáról, majd elkészíti a felvételeket – ő az operatőr, a hangmérnök és a fénytechnikus is. Valamelyest segít ebben a tévés és rádiós múltja, de alapvetően mindent a nulláról épített fel, magának taposta ki az utat. A hét vége felé jönnek az utómunkák, a vágás, a legutóbbi, nagyjából húsz perces videóját reggeltől másnap kora hajnalig vágta.
„Könnyűnek tűnik egy húszperces videót összerakni, de nem az. Nem tudok úgy alkotni, vagy bármit is létrehozni, hogy azt nem veszem véresen komolyan. Ilyen típus vagyok.” Ha hasonló tevékenységi körrel ülne be egy céghez alkalmazottként, akkor sem keresne többet, mondja.
„És nemcsak a pénz van. Van egy csomó más dolog, amit mérlegel az ember. Hogy mondjuk miért üljek be tíz órakor egy meetingre, ahová nem akarok beülni.”
Ha ideje engedi, akkor marketing- és médiamenedzseri jellegű feladatokat vállal, és segít mások közösségi média brandjének, Youtube-csatornájának felépítésében. Most épp Kaliforniából és Spanyolországból is keresték magyarok.
Vujity Tvrtko, aki a TV2 riportereként sokáig volt Edina kollégája, kilenc éve nagyrészt szintén az Egyesült Államokban él családjával, három éve költöztek Közép-Floridába. Tvrtko is követi Edina munkásságát, és néha találkoznak is. A Forbes.hu-nak azt mondta, rendszeresen nézi Edina videóit, és sokat tanult belőlük. „Edina elképesztően önazonos, és valószínűleg ez az, amit a Youtube-csatornája nézői is éreznek.” Tvrtko szerint jó a megközelítése a témáihoz, amelyekben mindig van egy edukációs vonal is. „Hiszem, hogy sokan az ő filmjein keresztül ismerik meg az Egyesült Államokat. Jól szerkeszti a videóit, kellemesen és nagyon szépen beszél, izgalmas dolgokat, eseményeket és embereket mutat be, ízlésesen vonja be a családját a közös munkába, és minden megnyilvánulásában hiteles.”
„Az origo itt van” – mondja floridai házukról Edina, amit akkor sem adnának el, ha ideiglenesen, például férje munkája miatt máshová költöznének. Fotó: Gombos Edina
Edina azt mondja, lelassult, bele tud merülni az itteni életbe, és nem feltétlenül van benne erős váltási kényszer, főleg azért, mert a gyerekeit is boldognak látja. Amikor felmerül egy esetleges költözés – Alberto leginkább vissza Európába, Edina más államba költözne az Egyesült Államokon belül – a gyerekeik is nyitottan állnak a témához.
„Itt a gyerekeket is úgy nevelik, hogy a szeretetet, a biztonságot a család adja, a többi változhat.”
Egy-egy iskolaváltás sem olyan nagy falat, mint adott esetben Magyarországon, és az amerikai társadalom is sokkal mobilabb. Sokan eleve albérletben élnek, és úgy vannak berendezkedve, hogy ha a munka egy másik államba szólítja őket, akkor egyik hétről a másikra költöznek.
Híradó a falon túl
Edina kinti Youtube-karrierje némiképp adta magát, hiszen ott voltak egy teljesen új helyen, amiről szívesen készített tartalmakat, de ehhez az is kellett, hogy már az elején nagyon határozottan megfogalmazza: soha többé nem akar a korábbihoz hasonló módon tévézni vagy rádiózni. „Amit ebből ki lehetett hozni Magyarországon, azt kihoztam. Megéltem a mélységeit és a magasságait.”
A híradózás lett volna még a vágya, de falakba ütközött. Hiába tanult hírszerkesztőnek, és tudott tökéletesen hírt írni, azt mondták neki, hogy bulvárműsorból bizony nem lehet átülni a híradó stúdiójába. Akkor már tudta, hogy itt nincs tovább, mert kevésbé érezte magáénak a bulvárosabb témákat, kiégett.
Az utóbbi tíz évben sok műsorba hívták szerepelni, de mivel mindenre nemet mondott, ma már elmaradnak ezek a megkeresések. Néhány éve hazahívták a TV2 születésnapjára, hogy vezesse ő a nosztalgiaműsort. Még az első osztályú repülőjegyét is kifizették volna, de nemet mondott, mert ez azt üzente számára, hogy nagyobb a megbecsülése így, hogy nincs otthon.
A TV2-ben például évekig nem volt öltözőszekrénye, hiába volt főműsoridős műsorvezető, hozta a nézettséget és az óriásplakátokról is ő mosolygott, mint a TV2 egyik húzóneve. „Nekem kellett várni az öltöző előtt, vagy a fodrászra, mert ott ült a »nagy« műsorvezető. Voltak itt ilyen sérelmek. Az én ruhámat egy zsákban húzták be a stylistok, nem a vállfáról vettük le.” Úgy látja, már nem lenne itthonról olyan műsorötlet vagy megkeresés, amire igent mondana.
„Nehéz megfogalmazni ezt, hogy ne legyen bántó. Más a perspektíva. Zseniális az amerikai műsorkészítési folyamat, a képi világ, a reklámok, az ötletek, a profizmus. Ezek már közelebb állnak hozzám. Amikor leülök és megnézek egy műsort, azt gondolom, hogy milyen jó lenne ezt a gondolkozást, képi világot elhozni Magyarországra is”
– mondja. Hozzáteszi: nem véletlen, hogy a hazai nagyok, például Friderikusz Sándor is eljöttek az Egyesült Államokba műsorkészítést tanulni.
A videók témáit Edina igyekszik úgy megválasztani, hogy mindenki értse és a közönségének érdekes tudjon lenni. „A hírek szerelmese vagyok, nem adom fel ezt a törekvésemet. Ez most sokkal jobban én vagyok, mint bármikor korábban” – mondja témáiról és arról, hogy tulajdonképpen most éli ki korábbi híradós törekvéseit. „Ez mind a saját ötletem, témám. Nem feltétlenül az én ízlésem, mert akkor mindig botanikus kertben lennék, és ott csinálnám a videókat” – mosolyog.
A legjobb érzés, amikor olyanok írnak neki, akik vagy fiatal koruk, vagy már amiatt nem ismerik a hazai médiás múltját, mert negyven-ötven éve elköltöztek Magyarországról. Azok közül pedig, akik korábbról is ismerték, néha azt írják neki, hogy teljesen másként vélekedtek róla, amikor még csak a tévében, különféle bulvárműsorokban látták.
„Sokan a saját tévémnek köszönhetően ismerték meg az igazi Gombos Edinát, ezért is tartom előrelépésnek, kiteljesedésnek a mostani karrierállomásomat.”
Edina és családja 2024 decemberében. Fotó: Gombos Edina/Instagram
Közben Edina, Alberto és a gyerekek is amerikai állampolgárok lettek 2021-ben, ami felelősséget és megkönnyebbülést is jelentett számukra. „A gyerekeink valószínűleg majd felnőttként fogják értékelni, micsoda lehetőséget kaptak ezzel.”
Hallja, és néha saját bőrén is tapasztalja, hogy a magyarok nem összetartóak külföldön, ezért volt kellemes meglepetés számára pár napja a floridai Deerfield Beach egyik európai szupermarketjének magyar napja, ahová, némi dilemmázás után, de családostul elmentek.
„A kommentekből néha azt éreztem, hogy engem az itteni magyarok utálnak.”
Úgy látja, sokan vannak, akik a költözéssel nem váltanak mentalitást, és megmarad ugyanaz a gondolkozás és panaszkodás. A magyar napon viszont teljesen meghatódtak. „Jófej társaság, kedves emberek gyűltek itt össze, nagy szeretettel fogadtak minket.” Nemcsak a dobostorta és a lángos, hanem az itt kapott fogadtatás is jól esett nekik – amikor erről mesél, el is érzékenyül. Edina kicsit már tovább is gondolta a dolgot: „milyen jó lenne összefogni az ilyen jó embereket, és hasonló rendezvényeket csinálni. Mert ez azért hiányzik.”