Az amerikai szövetségi kormányzat hivatalos indoklása szerint azért, mert az elitegyetemek közé sorolt intézmény mára „a képmutatás és diszkrimináció táptalaja” lett.
Mi történt? Az amerikai kormány újabb, ezúttal 450 millió dollár (mintegy 162 milliárd forint) támogatást vont meg a Harvard Egyetemtől, amiért az intézmény nem tett eleget a szövetségi adminisztráció elvárásainak. A szövetségi oktatási minisztérium (Department of Education), az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériuma (Department of Health and Human Services) és az Általános Szolgáltatások Hivatala (General Services Administration) levélben tájékoztatta a Harvard Egyetemet a döntésről.
Mit jelent ez? A Trump-kormányzat által megfogalmazott dokumentum szerint az elitegyetemek közé sorolt Harvard mára „a képmutatás és diszkrimináció táptalaja” lett, ahol
„a megalkuvást az elszámoltathatóság fölé helyezik, az intézményi vezetők pedig eljátszották azt a lehetőséget, hogy az egyetem igényt tarthasson adófizetői pénzekre”.
A kormányzati levélben kifejtik, hogy a Harvard számára „egy lejtőn felfelé vívott csatával” ér majd fel az, hogy helyreállítsa hírnevét mint a tudományos kiválóság helye – írja az MTI.
Mi vezetett ide? A Trump-adminisztráció korábban már 2,2 milliárd dollár szövetségi támogatás folyósításának befagyasztásáról hozott döntést, aminek feloldását az egyetem vezetési rendjének reformjához, a felvételi elvek módosításához kötötte. A Harvard elnöke, Alan Garber nyilvánosan visszautasította a követeléseket mondván: ez sérti a Harvard szellemiségét, és beavatkozás az egyetemi autonómiába. Erre hivatkozva perlik is a szövetségi kormányt.
Trump már tavalyi kampánya során azt ígérte, hogy csökkenteni fogja a szövetségi finanszírozást azon egyetemek esetében, amelyek az általa „kritikai fajelméletnek, transznemű őrületnek és egyéb, nem megfelelő faji, szexuális vagy politikai tartalmaknak” tekintett dolgokat népszerűsítik.