Néhány óra alatt már közel ezer ember elmondta véleményét. Augusztus 20. előtt új köztársasági elnököt választanának.
Mi történt? Július végére már nem lesz köztársasági elnök Sulyok Tamás – erről beszélt hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Magyar Péter miniszterelnök, aki szerint az Alaptörvény tervezett módosítása nyomán megszűnhet az államfő megbízatása, írja a Telex tudósításában.
Részletek. Magyar közölte, hogy már közel ezer vélemény érkezett magyar emberektől a társadalmi egyeztetésre bocsátott Alaptörvény-módosításról, amit már jövő héten az Országgyűlés elé terjesztenek. A tervezet kimondja, hogy a módosítás hatálybalépését követő napon megszűnik a hivatalban lévő köztársasági elnök mandátuma. A miniszterelnök szerint, ha a parlament elfogadja a módosítást, akkor Sulyok Tamás megbízatása várhatóan július 20. körül érhet véget. Hozzátette: augusztus 20. előtt új köztársasági elnököt szeretnének választani, lehetőleg olyan jelöltet, akit az ellenzék egy része is támogatni tud.
Mit mondott még? Várhatóan szeptemberre új elnöke lesz az Alkotmánybíróságnak is, és Polt Péter elveszíti a mentelmi jogát is, mondta Magyar. Összefüghet – mondta a kormányfő a közmédia kérdésére, miszerint összefüghet-e az aranykonvoj üggyel és a Központi Nyomozó Főügyészséget vezető főügyész lemondásával a legfőbb ügyész távozása.
Kontextus. A bejelentés a kormány által meghirdetett Tisztítótűz-művelet része, amelynek keretében létrehoznák a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt is. A hivatal feladata a jogalap nélküli gazdagodás és a vitatott eredetű állami vagyonok vizsgálata lenne. Magyar Péter arról is beszélt, hogy a későbbiekben más közjogi tisztségek szabályozását is felülvizsgálhatják, miközben az Alaptörvény módosítása több intézményi változást is tartalmaz, köztük a képviselői mandátumok időkorlátját és az alkotmánybírákra vonatkozó új szabályokat. Magyar elmondta, hogy már érkezett hozzájuk olyan visszajelzés is, hogy ne 12 évben korlátozzák az országgyűlési képviselők mandátumát, hanem 8 évben.