A fővárosban két órán keresztül, a többi településen egész nap tart a munkabeszüntetés.
Mi történt? Szerda reggeltől a főváros több kerületében, a Főpolgármesteri Hivatalban, valamint több mint egy tucat vidéki helyszínen is sztrájkba kezd több ezer önkormányzati köztisztviselő – mondta a HVG-nek Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
A sztrájkolók azt akarják elérni, hogy a jelenleg 36 800 forintos illetményalapot legalább 80 ezer forintosra emeljék, ugyanis ez 2008 óta változatlan. A fizetések gyakran alig érik el a nettó 230 ezer forintot. A további követeléseik között van a diplomás bérminimum bevezetése, és a köztisztviselői életpálya visszaállítása.
Mi a kormány válasza? A kormány nemrég jelentette be, hogy a következő hónapokban kétszer 15 százalékkal emelik majd meg azoknak az önkormányzati köztisztviselőknek a fizetését, akik tízezer főnél kisebb településen dolgoznak, ez a tisztviselők 40 százalékát érinti.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium viszont nem volt hajlandó leülni a sztrájkolókkal egyeztetni, Navracsics Tibor, a minisztérium vezetője a HVG-nek azt írta, hogy a szakszervezetet „szakmai célok helyett politikai célok vezérlik”.
Hogyan tovább? A legtöbb helyen egész nap, de a Főpolgármesteri Hivatalban csak két órán át sztrájkolnak például az anyakönyvvezetők, a pénzügyesek, az adóigazgatási ügyintézők, és a hagyatéki ügyintézők. Boros Péterné szerint a mai sztrájk még csak a kezdet, és terveik szerint később hasonlóan küzdenek majd az alacsony fizetések ellen.