4,1 százalékos GDP-növekedéssel és 3,6 százalékos inflációval tervezi a kormány a 2026-os költségvetést, de több ágazati különadó is fennmarad.
Mi történik? A kormány a csütörtöki ülésén elfogadta a 2026-os költségvetés tervezetét – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kormányinfón.
Mit jelent ez? Nagy azt mondta: jövőre indulhat be a gazdaság és csökkenhet az infláció. Az idei évre 2,5 százalékos, jövőre pedig 4,1 százalékos növekedést terveznek, az infláció az idei 4,5 százalék után jövőre 3,6 százalék lehet, míg a hiány az idén várt 4 százalékról jövőre 3,7 százalékra csökkenthet, az államadósság szintje pedig 73,1 százalék helyett 72,3 százalék lehet.
Mit mondott még? 270 milliárd forintba kerül a háromgyerekes és a 40 év alatti kétgyermekes anyák adómentessége, míg a családi kedvezmény megduplázására 210 milliárd forintot különítenek el – közölte. További számok és ígéretek:
- Az extraprofitadók – a bank- és a biztosítási szektorban és a kiskereskedelemben – továbbra is fennmaradnak. Jövőre 360 milliárd forintos bankadóval számol a kormány, de ennek a fele leírható lesz, ha állampapírt vásárolnak a bankok. Marad a kiskereskedelmi különadó is.
- A lakossági állampapírok kamataira 800 milliárd forintot szánnak.
- A kormány 13 százalékos minimálbér-emeléssel számol.
- A lakossági rezsitámogatásokra 800 milliárd forintot költenek, a kisvállalkozókéra 200 milliárdot.
- 450 milliárd forintot különítenek el a rendvédelmi és honvédelmi dolgozók hathavi fegyverpénzére – legutóbb ilyet épp a 2022-es választás előtt két hónappal fizettek.