Nikkelszennyezést mutattak ki a gödi Samsung-gyár közelében vett talajmintákban – jelentette be a Greenpeace Magyarország.
Mi történt? Nikkelszennyezést mutattak ki a gödi Samsung-gyár közelében vett talajmintákban – számolt be a Greenpeace Magyarország a Forbes.hu-nak küldött közleményében. A vizsgálatot a Göd-ÉRT Egyesület kérésére végezték el, miután korábban több alkalommal is jelentős porkibocsátásra és szabálytalan anyagtárolásra utaló jelek kerültek nyilvánosságra.
A minták egyikében a magyar határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkel szintet mértek, melynek vegyületei rákkeltő besorolásúak. A zöld szervezetek továbbra is követelik a Kormányhivataltól, hogy vizsgálják ki a korábbi szennyezési eseteket, és lépjenek fel hatékonyan a helyiek egészségét is veszélyeztető környezetszennyezés ellen.
Előzmény: Az elmúlt évek során több alkalommal is felmerült, hogy a Samsung SDI üzeméből jelentős mennyiségű por került a környezetbe – ez a műholdfelvételeken is jól látható volt, mivel a gyár tetején rendszeresen sötét foltok jelentek meg. A gyár biztonsági jelentése alapján a szennyezés azoknak az üzemrészeknek a tetején alakult ki, ahol a katódgyártáshoz felhasznált nikkel-kobalt-mangán és nikkel-kobalt-alumínium porokat dolgozták fel.
Ráadásul épp azokban a gyáregységekben figyeltek meg fekete foltokat az épület tetején, amelyekből a hatóság „azonnali hatállyal”, több alkalommal is megtiltotta a veszélyes tevékenység folytatását. A tiltás a több száz tonna veszélyes, rákkeltő anyagot használó egységekre vonatkozott, ám a Samsung SDI ezeket a hatósági tiltásokat nem tartotta be.
Mit mutatnak az eredmények? Az eredmények szerint az egyik erdős területen – ahol a talaj tisztítása a legkevésbé megvalósítható – a talajokra megadott szennyezettségi határértéket több mint kétszeresen meghaladó nikkel szintet mértek, 40 mg/kg helyett 85 mg/kg-ot. A nikkel rákkeltő vegyületeit a Samsung-gyárban is használják.
A Greenpeace továbbra is várja a magyar hatóságok válaszát arra, hogyan kerülhetett NMP (N-metil-pirrolidon) a gödi talajvízbe, a kutak vízébe,kútvizekbe, illetve hogyan került jelentős NMP-szennyezettség a Samsung üzem közelében található kiömlő kommunális szennyvízbe.