Egyre több európai uniós tagállamban engedélyezik a konnektorba dugható napelemeket, de Magyarország nem megy ezzel a trenddel.
Mi történt? Belgium után hamarosan újabb országban, az Egyesült Királyságban is legalizálhatják a konnektorba dugható (plug-in) napelemeket. A kisméretű energiatermelő rendszerek egyre népszerűbbek, amit az is bizonyít, hogy évek óta elérhetők a diszkontláncok kínálatában, sőt már energiatárolóval kiegészített változatok is vannak. Bár az EU tagállamainak többségében legálisan telepíthetőek az erkélynapelemek, Magyarország azon két ország közé tartozik, ahol jelenleg tiltott a használata, írja a Portfolio.
Miért fontos ez? Az itthon erkélynapelemként ismert, jelenleg szintén tiltott energiatároló eszközök népszerűsége Európa-szerte növekszik a háztartások körében egyszerű telepíthetőségük, alacsony áruk és az általuk elérhető költségmegtakarításnak köszönhetően. Az erkélynapelemek akár a háztartás éves áramigényének 25%-át is fedezhetik, és a legtöbb országban a háztartásoknak mindössze bejelentési/regisztrációs kötelezettségük van a használatukhoz fűződően.Az erkélynapelemek használata meredeken emelkedik Európában. A legnagyobb piac Németország: a regisztrált plug-in napelemes rendszerek száma júniusban elérte az 1 milliót, és csak 2025 első négy hónapjában 135 ezerrel nőtt a számuk. Ugyanakkor becslések szerint akár 4 millió ilyen napelemes rendszer is működhet Németországban, amelyek közül sok még mindig nincs regisztrálva, noha a német kormány az elmúlt években jelentősen egyszerűsítette a mini napelemes eszközök regisztrációját.
Mindeközben nálunk. A plug-in napelemes rendszerek használata az EU 27 tagállama közül már csak Magyarországon és Svédországban illegális. A magyarországi áramszolgáltatók korábban sem engedélyezik a legfeljebb 0,8 kW-os teljesítményű fotovoltaikus berendezéseket, de 2025. január elsejétől a kormány kifejezetten be is tiltotta az erkélynapelemek telepítését a társadalmi egyeztetési határidő után pár órával jogszabályba ültetve a tiltást.