Évi ötmillió tonnás kapacitású új kőolajvezeték építéséről egyeztetett Szijjártó Péter külügyminiszter Pavel Szorokin orosz energiaügyi miniszterhelyettessel és Dubravka Dedovics szerb energiaügyi miniszterrel.
Mikorra készülhet el? Magyarországon a tervezett beruházáshoz 180 kilométernyi új csővezetéket kell építeni, és hogyha jól haladnak, akkor 2027-re már működhet – mondta Szijjártó Péter.
A magyar külügyminiszter szerint a brüsszeli döntések „sorozatosan aláássák az európai energiabiztonságot. Azt akarják, hogy ne használjunk többé se orosz kőolajat, se orosz földgázt, be akarnak zárni szállítási útvonalakat.”
„Azt akarják, hogy ne használjunk többé se orosz kőolajat, se orosz földgázt. Be akarnak zárni szállítási útvonalakat. Az eredményt látjuk Európában: most már a többszörösét kell fizetni az energiáért, mint a világ más pontjain” – idézi az MTI Szijjártó Pétert.
Nem szállítási útvonalakat kell bezárni, nem forrásoktól kell elvágni Európát, hanem újabb forrásokat kell megnyitni az európai energiaellátás számára, és újabb vezetékeket kell építeni – tette hozzá.
Kontextus. Az Európai Bizottság két hónapja döntött úgy, hogy 2027-re le kell válni az orosz energiahordozókról – emlékeztet a 444.hu. Azzal érveltek, „most eljött az ideje, hogy Európa teljesen megszakítsa az energiaügyi kapcsolatait egy megbízhatatlan forrással. Nem akarjuk azt sem, hogy a kontinensünkre érkező energia ára fedezze az Ukrajna elleni agressziós háború költségeit.”
Az elképzelés a REPowerEU ütemtervben is már benne volt. A részleteken még dolgoznak, de a magyar és a szlovák kormány élesen tiltakozott a tervek ellen, és korábban Franciaország és Belgium sem támogatta, hogy teljesen leváljanak az orosz gázról.