A kormány szerdai döntése értelmében három százalékos kedvezményes hitel jár az első lakás vásárlásra.
Mi történt? A kormány szerdán délután Facebook-oldalán közölte, hogy három százalékos kedvezményes hitel jár az első lakás vásárlásra. A Portfolio információi szerint az adós szempontjából úgy fog működni ez a konstrukció, mint a kkv-knak szóló Széchenyi Kártya Program hiteltermékei, vagyis a piaci hitel és a támogatott hitel kamata közötti különbözetből származó költségeket az állam fizeti, és téríti meg a bank számára. A miniszterelnök Facebook-oldalán annyit hozzátett, hogy bárkinek, bárhol elérhető lesz a kedvezményes hitel.
Kontextus. Az elmúlt egy évben meghirdetett kormányzati gazdaságpolitikai akcióterv egyik pillére volt a megfizethető lakhatás biztosítása. Ebben a kormány vállalta, hogy évente 25 ezer lakás építését ösztönzi, 5 év alatt 150 ezer lakásnak kell épülnie Magyarországon. Megfizethető négyzetméter- és albérletárak mellett (Budapesten 1 millió forint / nm vételár), és olcsó lakáshitel (maximum 5%-os lakáshitel-kamatok) mellett. Ha egy fiatal bérelni akar lakást, akkor a fizetésének több mint 50%-át, valahol 60%-át ki kell fizetnie lakbérre.
Mi következik a mostani bejelentésből? Az intézkedés pontos gazdasági hatását, és hogy ténylegesen kinek jelent, jelent-e egyáltalán segítséget, majd csak a részletek ismeretében lehet megítélni. A piacon effektíve 3%-os kamat széles körben, ingatlan célra nem létezik, leszámítva a csok pluszt. A Portfolio véleménye szerint érdekes lesz látni, hogy a piaci kamatok és a 3%-os kamat közötti különbözet „költségét” ki állja, a piaci szereplők, vagy az állam is beszáll. Ha az állam beszáll ebbe, akkor milyen eszközön keresztül,
de ami még fontosabb kérdés, hogy milyen költségvetési pénzből finanszírozza azt, ugyanis az idei költségvetés már most bajban van, a jövő évi költségvetés pedig nagyon ingatag.
Fontos látni azt is, hogy ez az intézkedés így első ránézésre megint nem a piac kínálati oldalát kezeli, hanem a keresleti oldalt támogatja, vagyis mint ilyen, tovább fűtheti az amúgy is erőteljes piacot és áremelkedést is hozhat. Vagyis nem feltétlenül abba az irányba hat, hogy enyhítse a lakhatási válságot.
Mi jön ezután? A további részleteket várhatóan a csütörtöki Kormányinfón tudhatjuk meg.