Drágulhatnak a csonthéjas gyümölcsök és az almatermésűek az áprilisi fagyok miatt.
Mi történt? Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a magyar mezőgazdaságban, írta Forbes.hu-nak is eljuttatott közleményben a Vitafer Hungária Kft. Szaktanácsadójuk, Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök kifejtette: egyes térségekben -8 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet, amelynek következtében helyenként akár 80–100 százalékos terméskiesés is előfordulhat, A legnagyobb veszélyben idén is a csonthéjas gyümölcsök és az almatermésűek vannak – ezek esetében jelentős áremelkedésre is számítani lehet.
Áprilisban több egymást követő éjszaka, országszerte tartósan fagypont alá csökkent a hőmérséklet, különösen a gyümölcsösöket és a tavaszi vetésű növényeket sújtva. A legnagyobb károkat a 2025. április 7-én és 8-án éjszaka mért hőmérsékleti mélypontok okozták – Magyarország gyümölcstermő területének több mint kétharmadát érintették ezek a fagykárok.
Hol a legnagyobb a kár? A fagyok elsősorban a korán virágzó gyümölcsfákat érintették – mint a kajszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva –, de az alma, a körte és a birs is veszélybe került. Ezek a fák érzékenyek a hidegre, virágzás idején különösen. A fagy egyetlen éjszaka alatt akár a teljes termést is elviheti.
Bár technológiai megoldások – mint a szélgépek, fagyvédelmi öntözés vagy kályhás melegítés – léteznek, ezek hatékonysága korlátozott, és csak néhány foknyi védelmet biztosítanak. Ráadásul idén hosszabb ideig tartottak a mínuszok, ami tovább rontotta a helyzetet. Az áprilisi fagyok Ausztriában és Lengyelországban is komoly károkat okoztak, az ottani kiesés is hatással lesz a hazai árakra az import miatt.