Magyarországon is piacra dobta a Samsung azt a tévéjét, amibe minden jót bepakolt, hogy felvehesse a harcot a prémiumkategóriában gőzerővel nyomuló kínai riválisokkal. Megnéztük, megmértük és teszteltük a dél-koreai cég csúcstévéjét: íme a Samsung S95F.
A hongkongi Counterpoint Research piackutató cég az egyik legfrissebb elemzésében arra utal, hogy a Samsung vezető pozíciója a szektor prémium szegmensében megingott, a kínai riválisok nyomására. A clickbait címmel megtámogatott dolgozat a nehezen ellenőrizhető hitelességű, kínai értékesítési adatokra épít.
A sajtó egy része mégis úgy tálalta a sztorit, mintha a dél-koreai cégnek harangoznának a felső kategóriában, és technológiai téren is lemaradt volna.
Hogy ez utóbbi állítás mennyire igaz, arról saját szemünkkel győződhettünk meg. Hiszen a Samsung beengedett a főhadiszállására, hogy Magyarországon elsőként vizsgálhassuk meg közelről, tesztelhessük és mérhessük meg műszerekkel a 2025-ös kínálat nagyvadját.
A Samsung friss OLED tévéi megérkeztek Magyarországra is. Köztük az S95F csúcsmodell.
A Samsung friss OLED tévéi megérkeztek Magyarországra is. Köztük az S95F csúcsmodell. Fotó: Szalai Péter
Íme az idei csúcstévé: Samsung S95F
Ez a Samsung S95F névre hallgató OLED televízió, amelynek már az elődje fantasztikusan sikerült, konkrétan 2024 egyik legjobb legjobbja volt – minden téren. Ám a jelek szerint a konszern döntéshozói is tisztában vannak azzal az alapbölcsességgel, miszerint a foci és a televíziós iparág nem sok mindenben hasonlít egymásra, de egy dologban igen: a múlt sikereiből se ott, se itt nem lehet megélni.
Legalábbis erre utal, hogy az idei modellben számos lényeges komponenst kicseréltek. Új lett a kijelző, a képvezérlő chip, a hangrendszer, valamint némi ráncfelvarrást végeztek az okostévé-rendszeren is.
Az ilyen nagy váltásoknál pedig mindig benne van a pakliban, hogy valami félremegy. Szóval az, hogy 2024-ben sikerült világbajnok tévét letenni az asztalra, korántsem jelenti azt, hogy ez 2025-ben is automatikusan összejön.
Mit látunk?
A mai trendekhez igazodva, pontosabban azokat diktálva, a Samsung is hajkurássza a minél nagyobb fényerő elérését. Ennek érdekében a csúcsmodell megkapta a házon belül készülő, vadonatúj kvantumpontos OLED-kijelzőt, amelyben az újdonság az eltérő anyaghasználat. Más típusú foszforvegyületet kísérleteztek ki hozzá, és elméletileg ennek köszönhetően minden korábbinál nagyobb fényesség érhető el.
A képernyőre jó ránézni.
A képernyőre jó ránézni. Fotó: Szalai Péter
A tesztelés során bebizonyosodott, hogy ennek van igazságalapja, hiszen a mérések során pillanatokra akár a 3780 nites fényerő is elérhetővé vált, aminek köszönhetően a nagy dinamikatartományú, úgynevezett HDR filmeknél, játékoknál a felvillanó fények, robbanások igen látványosak.
De ennél is fontosabb, hogy az új technológia tartósan is képes a durván 700 nit fenntartására. Ez pedig az OLED-mezőnyben nagyon jó eredménynek számít, amivel jelenleg csak az LG, szintén idén debütáló, 4 rétegű RGB Tandem képernyője tudja felvenni a versenyt.
Ennek hála akár egy napfényes, erősen megvilágított szobában is mindig jól látható marad a kép.
A színgazdagság és a kontraszt is kiváló
A színgazdagság és a kontraszt is kiváló.
A fényerő persze csak egy szempont, ami önmagában kevés lenne a jó képminőséghez. De kiderült az is, hogy a színgazdagság óriási, és a már említett, AI-eljárásokkal kitömött képvezérlő processzornak köszönhetően a színpontosság extrémen jó.
A műszeres vizsgálatok alapján az úgynevezett delta E érték maximuma is az 1-es érték alatt marad. Közérthetőbben ez azt jelenti, hogy a több, mint egymilliárd tónus között nincs egyetlen olyan sem, amely szemmel érzékelhető mértékben eltérne az iparági standard alapján meghatározottól. Azaz ez a televízió akár professzionális grafikai vagy filmes munkára is bevethető.
A színpontosság extrémen jó. A termék profi felhasználásra is alkalmas.
A színpontosság extrémen jó. A termék professzionális felhasználásra is alkalmas.
A 4K-s, tehát 3840×2160 képpontos felbontásból adódóan a kép pengeéles megfelelő minőségű forrásanyag használata esetén. Ha csak Full HD (1920×1080) vagy HD (1280×720) a tartalom, akkor is tud segíteni a dolgon valamelyest a mesterséges intelligencia, amely képes kipótolni a hiányzó részletek egy hányadát az úgynevezett felskálázás eljárás segítségével. De csodák nincsenek, még az algoritmus sem képes hibátlan végeredményt kreálni a satnyább nyersanyagból, csak megközelíteni azt.
Hibaként ez nem róható fel, hiszen jelenleg minden más televíziói ugyanezzel a kihívással küzd.
Az alkalmazott OLED technológia legnagyobb előnye a rivális megoldásokhoz képest, hogy mind a 8 millió pixel fényereje és színe egyedileg vezérelhető. Ebből fakadóan a tökéletes mélyfekete, illetve a pazar kontrasztosság megteremtése is megoldott. A tónusok pedig konkrétan belülről ragyognak, így az LCD alapú Mini LED tévéknél mind a mai napig tartó enyhe, ám zavaró fátyolosságtól itt nem kell tartani.
Nem játék
Nem csak a fényerő fronton zajlik látványos háború a leginnovatívabb gyártók között, hanem a megjeleníthető képkockák számában is. E téren is tartja a lépést a Samsung az LG-vel, hiszen a már korábban bemutatott G5 televízióhoz hasonlóan az S95F is 165 Hz-es. Azaz másodpercenként 165 képkockát képes a kijelzőre varázsolni.
Természetesen az okos funkciók sem hiányoznak.
Természetesen az okos funkciók sem hiányoznak. Fotó: Szalai Péter
Ez a filmezésnél, videózásnál nem számít, ám a játékoknál igen. Hiszen csak a gamer PC-k képesek ennyi, úgynevezett frame-t kitolni magukból. Az agyunk pedig folyamatosabbnak érzékeli a mozgást, valamint a lényeges képi információk is hamarabb kerülnek a szemünk elé, ami az összecsapások során akár döntő is lehet.
Szintén a gamereknek lehet fontos, hogy ez a készülék már támogatja az Nvidia G-Sync technológiáját is, amely a zavaró képtörések, szaggató effektusok kiküszöbölésére hivatott.
Ez a korábbi modellekből hiányzott, szóval e téren is beszélhetünk előre lépésről.
Sakk-Matt
Van, ami viszont nem változott az elődhöz képest: Az egy évvel korábbi modellhez hasonlóan az S95F felülete is matt. Így az idei OLED televíziók között ez az egyedüli nem tükröződő készülék.
Ez egy olyan óriási hozzáadott értéket jelentő extra, aminek a jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni, és amely látványosan képes kiemelni e terméket a tömegből.
Tudom-tudom, sötétben ennek nincs jelentősége, csak hát manapság sajnos ritka az, hogy az embernek van ideje és energia megteremteni a tökéletes feltételeket a tévézéshez.
Hangminőség
4.2.2 csatornás, tehát beépített basszussugárzókkal és felfelé irányított hangszórókkal megtámogatott beépített audiorendszerrel látták el. Tény, hogy zavaró hibákat egyáltalán nem tapasztaltunk, és az is elmondható, hogy valamelyest jobban szól, mint a legtöbb mai televízió.
Lehet rajta kiváló internetes oldalakat is nézegetni.
Lehet rajta kiváló internetes oldalakat is nézegetni. Fotó: Szalai Péter
Ám az is igaz, hogy a jelenlegi prémium modellek közül nem lóg ki felfelé. És így az is, hogy egy jobb külső audiorendszerrel a Samsung S95F sem veheti fel a versenyt semmilyen téren.
Egy jobb hangprojektor vagy pláne egy több hangfalból álló szett sokkal jobb sztereó hangteret, részletesebb és tisztább megszólalást produkál. Tehát, akinek fontos tényleg igényes hangzás, az nem fogja megúszni egy külső eszköz beüzemelését.
Mesterségesen okosított
A konszern mindig is óriási hangsúlyt fektetett arra, hogy a tévéit okosnak nevezett funkciókkal ruházza fel. E stratégiától idén sem tért el, így továbbra is megtalálható rengeteg internetes alkalmazás a televízióba építve, köztük a megkerülhetetlen, népszerű és fontos online streaming appok.
Emellett mód nyílik különféle felhő alapú játékszolgáltatások, így például az Xbox futtatására is, aminek révén úgy lehet játszani csúcskategóriás címekkel, hogy azokhoz nem szükséges egy külön konzolgép.
Ez remek, éppen úgy, mint az idei év egyik nagy újítása: megoldották, hogy a távirányítót már lehessen helyettesíteni a cég egyes okos óráival is akár. A kezünket mozgatva vezérelhetjük a kurzort a képernyőn, az ujjunkkal csippantva pedig helyettesíthetjük a gombnyomást.
Az ötlet jó, és a dolog működik, bár néha még kicsit pontatlan és lassú. Ám az irány rendben van, és biztos, hogy ezt tovább fogják kalapálgatni a jövőben. Egyelőre e téren a Samsung megelőzte a világot, hiszen ehhez még csak hasonlót sem láttunk másnál.
Akár egy órával is kiváltaható a távirányító.
Akár egy órával is kiváltaható a távirányító. Fotó: Szalai Péter
Mint ahogy a különféle mesterséges intelligencia alapú kényelmi szolgáltatások integrálásában is élen jár a cég.
Ilyen például a valós idejű fordítás, vagy hogy rá lehet keresni a látható képrészletekre, tehát mondjuk hogy ki is az a színész, aki feltűnik a képernyőn. Ez mutatja a konszern innovációs erejét, ami kétségkívül jól hangzik.
Az viszont egyáltalán nem, hogy az AI funkciók jó része Magyarországon nem elérhető egyelőre. Sőt, még arról sincs információ, hogy erre mikor kerülhet sor. Kár.
Vélemény
Az idei Samsung csúcsétévé dizájnban sok újdonságot nem kínál. A minimalista talp stabilan tartja a falra is felakasztható képernyőt, ám annak forgatásáról és döntögetéséről le kell mondani. A készülékház persze igen vékony, a kávák keskenyek, az összhatás elegáns és visszafogott, de ezt már az elődökről is el lehetett mondani.
Mint ahogy azt is, hogy a csatlakozók egy külső, egyszerűen elrejthető dobozon kaptak helyet, amivel el lehet felejteni a tv hátuljából előkígyózó kábeleket, ami remek.
Mindent mérlegre téve nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy a károgóknak nem lett igazuk. A látottak alapján ugyanis a dél-koreai cég továbbra is az egyik leginnovatívabb szereplő a televíziós szektorban.
A kezelés, a hangzás és a megjelenés is rendben van. De, ami igazán fontos, hogy az S95F OLED csúcsmodell képminősége félelmetesen jó, ami az egyedülálló matt felületkezeléssel együtt az év egyik legkiválóbb televíziójává teszi ezt a készüléket.
Lehet, hogy a kínai riválisok jönnek fel, de arról szó nincs, hogy a cég technológiailag lemaradt volna, vagy már ne lenne esélye a prémium kategóriában. Az ugyanakkor már más kérdés, hogy az ultra-magas minőség árát alaposan meg is kérik.
Az S95F 55 hüvelykes, azaz 139 verziója 810 000 forintba kerül, a nagyobb, 65 hüvelykes, 165 centiméteres változatért pedig immár egymillió forintot kérnek el.
Mindenesetre: ha valaki tud és akar is ennyit áldozni egy mai csúcstelevízióra, amely még évek múlva is jónak számít majd, ezzel a termékkel nem nagyon hibázhat.