Magyarországra is befutott a pazar képminőséggel kecsegtető Samsung Odyssey OLED G8. Megnéztük, hogy mit tud élőben, valódi versenyhelyzetben.
A világ legnagyobb és legfontosabb technológiai kiállításain az elmúlt egy év során világosan kiderült, hogy a monitorok háborújában új fejezet kezdődik. Azok a vállalatok is kiemelt helyen mutogatják e termékeiket, amelyek egyébként jelen vannak a háztartási gép, telekommunikáció és szórakoztatóelektronikai szektorokban is készülékeikkel.
Az egyik ilyen szereplő a Samsung, amely érezhetően nagyon komoly energiákat mozgósít annak érdekében, hogy e területen minél erősebb pozíciókat építsen ki. A vállalat szerencsére nem csak a manapság rém divatos, extrém dizájnú, azaz ívelt és/vagy ultraszéles eszközökre fókuszál. A hagyományosabb kialakítású darabokra is odafigyel, és gőzerővel próbál nyomulni a felsőbb kategóriában is.
Ennek tökéletes bizonyítéka az Odyssey OLED G8 fantázianevű modell legfrissebb, 2025-ös verziója, amely meglepően hamar eljutott Magyarországra, és elsőként a Forbes szerkesztősége kapott belőle egy tesztpéldányt kölcsön egy rövid időre. Azt néztük meg: megéri-e érte kifizetni egy távolról is jól látható összeget, és ha igen, akkor kinél válhat be.
Impresszív külső
Bár teljesen hagyományos, azaz 16:9 képarányú, illetve sík kialakítású, az azonnal látszik rajta, hogy egy nagyon modern, és jó eséllyel meglehetősen drága darab. A készülékház ugyanis a megszokottnál jóval vékonyabb, ami önmagában is futurisztikussá teszi a megjelenést. A hátlapra pakoltak egy pár színes LED-et, amelyeknek érdemi funkciójuk a figyelemfelkeltésen kívül nincs, de szerencsére ki is kapcsolhatóak.
A teljesen hagyományos kialakítás sokoldalúságot garantál.
A teljesen hagyományos kialakítás sokoldalúságot garantál
A mai elvárásoknak megfelelően a falra is egyszerűen fellógatható képernyő szabadon tologatható fel-le a nyakon, dönthető és forgatható. Egyszóval meglehetősen pontosan pozicionálható, ami a munkavégzés során nem utolsó szempont.
A készülékház futurisztikusan vékony.
A készülékház futurisztikusan vékony.
Az viszont nem tetszett, hogy a riválisok modelljeitől eltérően a beállítások nem módosíthatóak szoftveresen. Rendben, a termék saját menürendszere sem rossz, de mivel nem jár mellé távirányító, ezért a hátlapon található mini joystickot kell nyomkodni ennek használatához. Nem tragédia, túl lehet élni, de a prémium kategóriától többet vár az ember. Mint ahogy az is kisebb csalódást okozott, hogy a beépített hangszórókat kispórolták.
A kép: visz mindent
Ugyanakkor egy monitor esetében azért még mindig az számít igazán, hogy mit látunk. E téren pedig az Odyssey OLED G8-ba nem lehet belekötni. Sőt: azt is ki lehet jelenteni, hogy a világ legjobbjai közé tartozik.
A műszeres mérések alapján a 27 hüvelykes QD-OLED kijelző színgazdagsága döbbenetesen jó, e téren abszolút kiemelkedik a mai mezőnyből.
A látvány remek!
A látvány remek!
Megfelelő beállítások mellett a színpontossága kiemelkedő, a tónusok szemre is nagyon szépek, erőteljesek, mindenféle fátyolosságtól mentesek. A feketéje mélyebb nem is lehetne, a kontrasztossága hibátlan, és az árnyalatok akkor sem torzulnak, ha valaki oldalról tekint a kijelzőre, ami munkahelyi környezetben azért előfordulhat.
Épp úgy, mint az, hogy egy helyiségben világos van a nap vagy mondjuk erős neonok miatt. Ám a nagy fényerő miatt ilyen környezetben is látható marad a kép. Illetve ennek köszönhetően a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása is kellően látványos, ami viszont a szórakoztató tartalmak fogyasztása során bír kiemelt jelentőséggel.
Itt számít igazán a kiemelkedő, 4K-s felbontású részletesség, illetve az óriási 169 ppi-s pixelsűrűség. Ebből fakad, hogy a legfinomabb átmentek megjelenítése hibátlan, a kép iszonyúan élesnek és tömörnek tűnik. Ez pedig a filmek, sorozatok vagy játékok során óriási hozzáadott értéket jelent.
A színgazdagság terén verli a világot.
A színgazdagság terén verli a világot. A kontraszt végtelen, a színtér lefedettség extrémen jó.
Ha már játékok: a G8 egyike a világ legnagyobb képfrissítésű OLED monitorainak, hiszen 240 Hz-es, azaz másodpercenként 240 képkocka jelenik meg a képernyőn. Ennek a filmezés során nincs jelentősége, de a gamingnél nagyon sokat számít. Épp úgy, mint a késleltetés mértéke, amely a méréseim alapján 9,6 ms, ami manapság kifogástalan értéknek minősül.
Az OLED technológia esetében még mindig sokan tartanak az úgynevezett beégéstől. Ilyenkor a képi tartalom körvonalai ott maradnak örökre a kijelzőn, ami értelemszerűen borzasztóan zavaró. De a tesztek alapján az itt is alkalmazott QD-OLED technológia immunis erre a jelenségre.
Mire jó? Kinek jó?
A Samsung Odyssey OLED G8 2025-ös változata, azaz a dallamosan hangzó, LS27FG812SUXEN típusjelzésű modell egy totálisan sokoldalú eszköz. Általános feladatokra, médiatartalmak fogyasztására, játékra vagy munkára egyaránt elsőrangú. Ez utóbbinál még akár professzionális grafikus, fotós, videós feladatok ellátására is gond nélkül alkalmas. A kép minősége ugyanis félelmetesen jó, e téren ez a modell jelenleg a világ legjobbjai közé tartozik.
A dizájn területén szintén az elit vonalba tartozik, hiszen az egy dolog, hogy jól néz ki, de ennél is fontosabb, hogy nagyon jól pozícionálható, ami a hosszú használat során kincset érhet. Viszont mindennek ára van, és ez jelen esetben szó szerint értendő.
Játékra is kiváló.
Játékra is kiváló.
Durván 485 000 forintot kérnek el érte, de az is igaz, hogy ennyiért az ember egy olyan terméket kap, amely még fél évtized múlva is nagyon jónak fog számítani. Ha valakinek nincs szüksége az ultraszéles képernyőre és a beépített hangszórókra, valamint tud és akar is ennyit áldozni egy monitorra, annak abszolút jó szívvel tudjuk ajánlani.