Vásárlás? Városnézés? Autóbérlés? Utazás? Szállásfoglalás? A mesterséges intelligencia rengeteg gyakorlati támogatást nyújthat a telefonon keresztül egy külföldi nyaralásnál is – mindenkinek, egyszerűen. Mutatunk néhány tippet és konkrét példát.
Ma már világosan látszik, hogy a 8K-val, a virtuális valósággal, vagy pláne az NFT-vel ellentétben a mesterséges intelligencia tényleg képes beférkőzni a nagy tömegek hétköznapjaiba is. Köszönhetően többek között annak, hogy beköltözött az okostelefonokba is, ami ugyebár manapság tényleg szinte mindenkinél ott van.
Jó pár olyan, mobilokba integrált AI-szolgáltatás létezik, amelyek a nyaralás során igen jól jöhetnek. Időt, pénzt és energiát lehet velük spórolni, és a vásárlás, vagy a kulináris élvezetek közben is sokat segíthetnek, netán megkönnyíthetik a navigálást, illetve a helyiekkel történő kommunikációt is.
Mindezt úgy, hogy ehhez nem szükséges semmilyen különleges ismeret, IT vagy programozói tudás.
A cikkhez egy Samsung Galaxy S25 Ultra telefont kértem kölcsön, mert a dél-koreai cég e téren a legtöbb rivális előtt jár. Bátran kísérletezik, töri az utat, ezért előfordulhat, hogy az itt említett példák más gyártók készülékeiben ilyen formában MÉG nem érhetőek el. Viszont az eddigi tapasztalatok szerint a riválisok bőszen másolnak, szóval jó eséllyel hamarosan náluk is felbukkannak e funkciók, vagy már rendelkeznek a modelljeik hasonló extrákat nyújtó alternatívákkal.
Bekarikázással keresés
E mesterséges intelligenciára épülő funkció ma már rengeteg androidos telefonban megtalálható. A lényege, hogy ha bekapcsoljuk a kamerát vagy kiválasztunk egy videót/fotót, akkor az érintőképernyőn bekarikázhatunk egy részt az ujjunkkal, a készülék pedig ezt követően erről a kis részletről szolgáltat nekünk információkat.
Ha például egy élelmiszeres doboz összetevőit karikázzuk be ily módon, akkor az AI-eszközzel felszerelt telefon arról készít egy fordítást és/vagy rövid összefoglalót magyarul, még akkor is, ha az eredeti szöveg más nyelven íródott. Ez vásárlásnál igen jól jöhet, különösen, ha valaki allergiás, érzékeny valamilyen összetevőre, esetleg vegetáriánus vagy vegán.
AI telefon forditas
De ugyanígy le lehet egyetlen pillanat alatt fordíttatni vele az étlapot, a busz menetrendjét, a mosógépre írt programokat, a térkép feliratait. Nem csak a latin, hanem például a héber vagy arab karaktereket is felismeri.
A bekarikázással keresés emellett arra is képes, hogy például egy épületről, növényről, híresebb természeti képződményről, ételről vagy egy tárgyról kérjünk tájékoztatást. Nem kell ehhez mást tenni, mint bekarikázni a kívánt objektumot, és máris kapjuk róla a fontos információkat.
AI Info
Egészen döbbenetes érzés az, amikor a telefon egyetlen pillanat alatt megmondja egy templomról, hogy pontosan mi a neve, mikor épült és miért nevezetes. Virággal, autóval is tökéletesen működik a funkció, sőt, még egy szárítógépet is felismert az AI, amikor előtte álltam a mobillal, és közölte nyomban a konkrét típusát.
Hangalapú kommunikáció
A gyártók régóta kísérleteznek olyan, okosnak nevezett asszisztensekkel, amelyekkel a felhasználó felszabadultan kommunikálhat szóban, így amelyek megértik az élő beszédet. E téren az egyik legmesszebb a Google jutott a Gemini nevű megoldásával, amely 2025 nyarára rengeteg Android alapú telefonban megtalálható.
A szoftver tökéletesen tud magyarul is, simán megérti, amit mond neki az ember, és releváns információkkal szolgál. Az én nyaralásomon megmondta például, hogy hogyan jutok el egyik párizsi reptérről a másikra, milyen járművekkel kell utazni és mennyit, sőt még azt is, hogy hol tudok jegyet venni. De segített, amikor a bérautóban bénáztam.
Benyomtam a telefon oldalán a gombot, annyit mondtam neki, hogy „Gemini, hogy kell rükvercbe tenni egy Opel Astrát?” és már tolta is a hasznos segítséget arról, hogy egy kis gyűrűt kell felemelni a váltókaron.
Gemini VEG
A válaszok megjelennek a képernyőn, de kérhetjük azt is, hogy azokat szóban közölje. Ez utóbbi pedig igen hasznos lehet, ha például arra vagyunk kíváncsiak, hogy franciául hogyan kell megkérdezni, merre van a pályaudvar. Hiszen ott az írott szöveg jelentősen eltér a kiejtéstől.
Képjavítás
Elég lelombozó tud lenni, amikor a szuper nyaralási képet elrontja valami balfék, aki betántorgott a kompozícióba, vagy valamilyen oda nem illő tárgy, például egy randa szemetes. De az AI ezen is segíthet.
Ma már ott tartunk, hogy bármilyen zavaró képrészletet egyszerűen kijelölhetünk, és kitörölhetünk.
Az itt bemutatott példán egy kompot radíroztam ki, és ennek a helyére varázsolt tengert a mesterséges intelligencia úgy, hogy a végeredmény abszolút hitelesnek tűnik. Fotók: Szalai Péter / Forbes
A helyén pedig nem egy üres folt lesz, hiszen az az AI képes kiegészíteni azt oda illő tartalommal. Az itt bemutatott példán egy kompot radíroztam ki, és ennek a helyére varázsolt tengert a mesterséges intelligencia úgy, hogy a végeredmény abszolút hitelesnek tűnik.
Emellett arra is van lehetőség, hogy extra objektumokat helyezzünk el a fotón néhány egyszerű skiccel felvázolva, hogy mit is szeretnénk, ha szeretnénk valamivel feldobni a képet.
Egy aranyos kutyával egészítettem ki az autókat tartalmazó eredeti állományt. Fotók: Szalai Péter / Forbes
Mint itt is látható, én egy aranyos kutyával egészítettem ki az autókat tartalmazó eredeti állományt. Mindez pedig pontosan öt másodpercig tartott.
Tolmács a zsebben
A telefonba épített AI-tolmács segítségével valós időben kommunikálhatunk szóban más emberekkel még úgy is, hogy egyetlen olyan nyelv sincs, amit mindkettőnk beszélne.
Tehát nem kell mást tenni, mint beledörmögni a telefon mikrofonjába, amit mondani szeretnénk, a készülék hangszórójából pedig már a kiválasztott másik nyelven hangzik majd el a szöveg.
A válasz esetén ugyanez történik, csak a szerepek változnak értelemszerűen. Ez a szolgáltatás hasznos lehet akkor is, ha csak szeretnénk megérteni valamit, például ami egy pályaudvar hangszórójából szól. Apró szépséghiba, hogy a megfelelő működéshez szépen kell artikulálnia mindenkinek.
Tehát a hadarást, az elharapott szavakat, beszédhibákat nem tolerálja jól az AI sem. A telefonra ingyenesen letölthető Google Translate app magyarul is kiválóan tud.
A Samsung telefonok rendelkeznek olyan integrált, valós idejű tolmácsszoftverrel, amely a telefonhívásokat is élőben fordítja, azonban ebből a magyar nyelv támogatása egyelőre hiányzik.
AI tolmács
Hozzáadott érték?
A mesterséges intelligencia a tapasztalataim alapján óriási kényelmi ugrást jelent egy-egy utazás során is. Egy olyan országban boldogultam sokkal-sokkal jobban idén, aminek a nyelvét egyáltalán nem beszélem, és ahol az angolt és a németet sokan nem értik.
A városnézés, vagy a hétköznapi, fontosnak tűnő nehézségek megoldása is flottabbul ment, mint korábban. Ez pedig már önmagában ad egy kis plusz magabiztosságot az embernek, ami egy idegen országban mindig jól jön.
Természetesen az AI sem mindent tudó, és bizony előfordul, hogy téved. Emiatt maradtam le például a függetlenség napi tűzijátékról Korzikán, miután a Google Gemini váltig állította, hogy ilyesmi nem lesz a szomszéd faluban, hogy aztán este 11-kor szomorú arccal hallgassam a durrogtatást. És persze az is igaz, hogy van még tere az evolúciónak. Arra például nem sikerült rávenni az AI-rendszereket, hogy a bekarikázással keresés és az intelligens asszisztens szorosan együttműködjön.
De így is abszolút WOW élmény volt az AI használata a nyaralás során. Mindenkinek csak javasolni tudom, hogy próbálja ki, ha teheti, mert komoly hozzáadott értéket jelenthet, és megkönnyítheti az életet.