Meghosszabbították a hőség miatt elrendelt vörös kódot. A következő napokban több területen is fokozódhat a helyzet.
Mi történt? Kátai-Németh Vilmos szociális- és családügyi miniszter a Facebook-oldalán jelentette be, hogy jövő kedd éjfélig meghosszabbították a vörös kódot.
Az előrejelzések szerint a következő napokban tovább erősödik a hőség, a hétvégén több helyen 35 fok feletti csúcshőmérséklet várható, a legforróbb térségekben pedig akár 40 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. A rendkívüli meleg miatt egy héttel meghosszabbították a vörös kódot, amely így jövő kedd éjfélig marad érvényben. Az intézkedés célja egyrészt a társadalmi figyelem felhívása a veszélyes időjárási helyzetre, másrészt különleges eljárásrendet jelent a szociális ellátórendszerben.
Intézkedések. A szabályozás idején a szociális intézményeknek a diszpécserszolgálat jelzése alapján fogadniuk kell a hajléktalan embereket akkor is, ha az adott hely alapvetően más ellátási kör számára működik. A hatóságok kiemelten kérik az odafigyelést a gyermekekre, az idősekre, a betegekre és a nehezebb helyzetben élőkre.
Tűz. A tartós szárazság miatt újabb korlátozásokat is bevezettek, országosan tűzgyújtási tilalom lépett életbe, mivel a kiszáradt növényzet miatt gyorsabban terjedhetnek a tüzek. A szabályozás többek között az erdők és azok környezetében található területek használatát érinti.
Víz. A hőség az ivóvízellátásra is hatással van: több településen vízkorlátozást rendeltek el a megnövekedett fogyasztás és az aszály miatt. Egyes helyeken korlátozták például az öntözést, a járdák mosását és több, nagy vízigényű tevékenységet is.