„Sulyok Tamás július 20-a körül már nem lesz Magyarország köztársasági elnöke” – mondta hétfőn Magyar Péter miniszterelnök.
Mi történt? A Népszava kérdésére reagált először a Sándor-palota, miután Magyar Péter hétfőn meghirdette Tisztítótűz-műveletet, ami egy olyan Alaptörvény-módosítást is magába foglal, melynek értelmében megszűnhet az államfő megbízása. A miniszterelnök arról is beszélt, ha a parlament elfogadja a módosítást, akkor Sulyok Tamás július 20. körül már nem lesz köztársasági elnök. Hozzátette: augusztus 20. előtt új köztársasági elnököt szeretnének választani. A Sándor-palota első reakcióját úgy kezdte, nem kommentálják az ügyet, néhány sort aztán mégis kanyarítottak. Mint írták:
A köztársasági elnök ismételten felhívja a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására és óva int a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségek korlátok nélküli érvényesítésétől.
Mit kell még tudni? Sulyokék ezen felül nem voltak közlékenyek: kicsit később kérdéseket küldött a Sándor-palotának a hvg.hu is, azonban ők is csak ugyanezeket a sorokat kapták vissza. Hétfőn igazi politikai dömping volt a parlamentben, a köztársasági elnök ügye mellett szó volt például a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozásáról, más közjogi tisztségek szabályozának felülvizsgálatáról, a képviselői mandátumok időkorlátjáról és az alkotmánybírákra vonatkozó új szabályokról is. A kormány mind az Alaptörvény 17. módosítását, mind az NVVH létrehozását társadalmi egyeztetésre bocsátotta, ezeket a következő napokban lehet még véleményezni.