Dúl a verseny a személyikölcsön-piacon. A bankok szorgalmán persze nincs mit csodálkozni; az év első öt hónapjában rekorösszegben, a megelőző évinél 44 százalékkal nagyobb értékben kötöttek ilyen szerződéseket.
Vendégszerzőnk Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.
Már az átlagosnak mondható hitelösszeg is elegendő lehet ahhoz, hogy valaki a legkedvezőbb – a legtöbb banknál egy számjegyű – éves kamat mellett jusson személyi kölcsönhöz a BiztosDöntés.hu gyűjtése szerint. Ez igen jelentős előrelépés a korábbi állapotokhoz képest, amikor a legtöbb piaci szereplőnél még legalább 6-8 millió forintot kellett igényelni ahhoz – egyéb feltételek teljesítése mellett –, hogy a legjobb kondíciókkal jusson finanszírozáshoz az ügyfél.
Megjelent a 9,5 százalék alatti kamat is
Az egy számjegyű személyi kölcsön kamatot a közelmúltban a Cofidis hozta vissza a piacra: a pénzügyi szolgáltató a 3 millió forintos összegű, minősített fogyasztóbarát termékét kínálja évi 9,9 százalékos kamat mellett abban az esetben, ha az ügyfél igazolható jövedelme eléri az 550 ezer forintot.
Ezt a példát azóta többen is követték, sőt, most megjelent az első, 9,5 százalék alatti kamatról szóló ajánlat is: az UniCredit Bank 7 millió forintos hitelösszegtől már 9,44 százalékos kamat elérését is lehetővé teszi, amelyhez legalább havi 450 ezer forintos jövedelem-átutalás, és hitelfedezeti biztosítás megléte is szükséges. Az UniCredit viszont nem csak a legkedvezőbb kamatot vitte lejjebb, hanem 3 millió forintos hitelösszegtől is kínál 10 százalék alatti (egész pontosan 9,65 százalékos) kamatot.
A napokban módosított a személyi kölcsön feltételein az OTP Bank is. Az egyik változás, hogy az igényelhető kölcsönösszeget 12 millióról 15 millió forintra emelték, ezzel csatlakoztak az ezt a felső limitet már alkalmazó Erstéhez és CIB Bankhoz. Ezen kívül az OTP-nél 10,99 százalékra csökkent az elérhető legkedvezőbb éves kamat: igaz, ehhez 14 millió forint feletti hitelösszeg szükséges, 12 millió forint felett pedig 11,99 százalékos éves kamatra számíthatnak a feltételeket teljesítő ügyfelek.
Bankkártyák és pénz. Illusztráció. Fotó: Pexels / Pixabay
2025. első öt hónapjában rekordösszegben, 434,5 milliárd forint értékben kötöttek új személyihitel-szerződéseket a bankok. Illusztráció. Fotó: Pexels / Pixabay
Szintén a közelmúltban emelt a sztenderd személyi kölcsönének felső igénylési limitjén a MagNet Bank. A korábbi 8 millióval szemben most már 10 millió forint is igényelhető szabad felhasználásra a pénzintézetnél. A MagNet Banknál most 12,50 százalékos, éves kamat érhető el a normál személyikölcsön-konstrukciónál, ha az igénylő ki tud használni minden kedvezményt. Utóbbiak aktív számlahasználattal, legalább 350 ezer forintos, a pénzintézetnél vezetett számlával, és az arról történő törlesztéssel érhetők el, de a civil szervezetek támogatásához való hozzájárulást is kamatkedvezménnyel honorálják a szolgáltatónál.
A CIB Bank változatlanul éppen 10 százalék alatti kamattal kínálja a személyi kölcsönét, ha annak összege eléri a 3 millió forintot, és az ügyfél megfelel a meghatározott feltételeknek.
Az Ersténél szintén 3 millió forintnál húzódik az a határ, ahol már a legkedvezőbb – itt pontosan 9,89 százalékos – lehet a személyi hitel éves kamata. Ehhez azonban az adós jövedelmének el kell érnie a 400 ezer forintot, és a jövedelemnek helyben vezetett számlára is szükséges érkeznie.
A K&H-nál 9,99 százalékos kamat járhat a 3 milliós hitelösszeg és a 400 ezer forintot elérő jövedelem mellé – ám a rendszeres, helyben vezetett folyószámlára utalás itt is elvárás.
Az MBH Banknál a Hajrá személyi kölcsön Extra Plus változatánál 9,9 százalékos is lehet az éves kamat, ha a hitel összege eléri a 8 millió forintot, és az ügyfél helyben vezetett számlájára legalább 700 ezer forintnyi, rendszeres jövedelem érkezik. A banknál vezetett számláról való törlesztés itt is feltétele a kedvező kamatnak. Az MBH Banknál viszont a kisebb hitelösszeg sem feltétlenül jár együtt aránytalanul magas árral: az Extra Plus kölcsönnél 500 ezer forint hitel már 13,49 százalékos kamattal is igényelhető, ha az igénylő jövedelme eléri a 400 ezer forintot.
Hajszálra a havi 100 milliárdtól
Persze a bankok feltűnő aktivitása mindjárt érthetővé válik, ha ránézünk a Magyar Nemzeti Bank vonatkozó statisztikáira. A jegybank adati szerint:
2025. első öt hónapjában rekordösszegben, 434,5 milliárd forint értékben kötöttek új személyihitel-szerződéseket a bankok, ami drasztikus mértékű, csaknem 44 százalékos ugrás az egy évvel korábbi mennyiséghez képest.
Ennek alapján szinte biztosra vehető, hogy az idén megdől a tavaly beállított, 819 milliárdos, egész éves rekord, aminek már csak azért is nagy a valószínűsége, mert a májusban kihelyezett összeg is csupán egy hajszállal maradt el a 100 milliárd forintos, lélektani határtól.
A most jellemző, havi 80-90 milliárd forintnyi új kihelyezés alapján pedig egyértelműen a személyi kölcsönök számítanak a második legfontosabb terméknek a lakáshitelek után, hiszen a többi konstrukció (például a babaváró vagy a szabad felhasználású jelzáloghitelek) iránti kereslet meg sem közelíti ezt a szintet.
A stabilan erős kereslet nyomán szépen hízik a pénzintézetek személyikölcsön-portfóliója is: az MNB adatai szerint május végére új csúcsra, 1644,6 milliárd forintra nőtt a kimutatott állomány, ami bő 16 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.
Mindezek nyomán nem kell túl bátornak lenni ahhoz, hogy előrevetítsük: az új ügyfelekért folytatott küzdelem rendkívül erős marad a személyi kölcsönöknél, ami akár a kamatok további csökkenéséhez is vezethet.