Megjelent a Forbes Deal Extra hatodik adása. Zsiborás Gergő főszerkesztő vendége ezen a héten Bojár Gábor milliárdos magyar vállalkozó.
Itt a Forbes Deal Extra eheti, immár hatodik adása, melynek vendége Bojár Gábor milliárdos vállalkozó, a Graphisoft alapítója, aki nemcsak technológiai és üzleti sikereiről mesél. Az induló tőke megszerzésétől a retró Trabant-élményeken át – szó esik a beszélgetés során politikai hitvallásáról, a polgári értékek fontosságáról, és az oktatás ügyének támogatásáról is.
Bojár új vállalkozása, az Aquincum Institute of Technology egy kiemelkedő oktatási intézmény. Amellett, hogy meggyőződése, hogy az oktatásba fektetett pénz a legjobb befektetés, abban is biztos, hogy – nemhogy hátrány, hanem éppen – szerencse, hogy Magyarországról indultak.
„Nagyon különböző kultúrájú népek szálltak meg minket: mongolok, törökök, németek, oroszok. Kialakult egy adaptációs és túlélőképességünk, megtanultuk, hogyan kell alkalmazkodni különböző kulturális közegekhez. Azt szoktam mondani, hogy míg Amerika egybeolvasztja a különböző kultúrákat, addig mi túléljük. We are not a melting pot, but a surviving spot!”
Bojár szerint az alkalmazkodókészségen túl a jó vállalkozónak alapvető jellemvonása a takarékosság és a luxus ösztönös kerülése. Emellett polgári kötelességének érzi a jövedelemének egy meghatározott részét kultúrára, társadalmi és politikai ügyek támogatására fordítani.
„A felesleges pazarlástól való irtózás egy jó üzletember alapösztöne. Ha a pazarlástól nem irtózna, nem lenne jó üzletember. Ahogy az üzletben is fontos nekem, hogy arra költsek, amire érdemes költeni, úgy a magánéletben is arra költök, amit tényleg tudok élvezni, és semmi esetre sem hivalkodásra.”
A fizikus, vállalkozó ezúttal is hangsúlyozta: az oktatás és a tudás olyan hatalom, ami az emberiséget kiemelte az állatvilágból. Ez az alapja a kultúrának, a technológiának és minden további fejlődésnek.
„A kommunikáció képessége emelte ki az embert az állatvilágból. Az információ átadásának a képessége a törzsekbe szerveződés alapja. A következő lépés az információ tárolásának a képessége volt, mert ezáltal kumulálódott az információ. Ebből látszik, hogy olyan helyeken alakultak ki civilizációk és birodalmak, ahol ismerték az írást, máshol maradtak a törzsi közösségek. Az írás következtében olyan mennyiségű információ gyűlt össze, ami feldolgozhatatlanná vált, és a mai digitalizáció ezt csinálja, megtaláljuk és feldolgozzuk az információt. Ez az egésznek a lényege: az információ hatalom.”
Az adás tartalmából:
1:45 Mindennek a kezdete: a Graphisoft.
Belefér-e egy emberöltőbe még egy ekkora dobás?
14:46 A padlástól a magyar Aquincumig.
A magyar Szilícium-völgy tökéletes helyszínének megtalálása.
24:02 Az amerikai kitérő.
Az Appleről, Steve Jobsról és a Trabantról.
34:33 A gazdagság első fuvallata.
Pénz, útlevél, siker.
1:00:22 Az otthonról hozott értékek.
Polgárságról, üzleti érzékről és bitófáról.
A Forbes Deal szerdai epizódjában az oktatás fontossága mellett arról is beszélgettünk, mire számíthat az a vállalkozó, aki nyíltan rosszallását fejezi ki a regnáló hatalom viselt dolgaival kapcsolatosan. Adásunk második részében Somogyi Szonjával, a Forbes újságírójával a Matekoslányként Németh Hannával történ találkozásról, és a tartalomgyártóról készült cikkről beszélgettünk.
A Forbes Deal Extra előző vendége Vági Bence, a Recirquel Társulat alapítója volt.
Kövesd a csatornáinkat Youtube-on és a Spotify-on!