Soha ennyi pénzt nem fizettünk vissza a bankoknak, mégis egyre mélyebbre süllyedünk az adósságban.
Mi történt? Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak – ennek ellenére csak még jobban eladósodunk – írja a BiztosDöntés.hu.
Mit jelent ez? A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. Ehhez az is kellett, hogy egy év alatt 11 százalékkal nőjön a fennálló lakossági hitelállomány összege.
Mit mutatnak a számok? A lakossági tartozáson belül 6 éves csúcsra jutott a lakáshitel tartozás aránya: 2019. nyara óta nem volt példa arra, hogy a teljes lakossági tartozás 51,7 százalékát az ingatlanhitelek adják.
A bankok ügyfelekkel szemben fennálló lakáshitel-követelése idén júniusban már meghaladta a 6 ezer milliárd forintot.
A háztartások tartozása öt hónap alatt 327 milliárd forintot meghaladó mértékben emelkedett, ami 50 százalékkal magasabb az eddigi csúcsot jelentő 2024-es 216 milliárd forintos állománybővülésnél.
Mit érdemes tudni még? Az év első 5 hónapjában a háztartások 915 milliárd forintnyi hitelt törlesztettek, ami 27,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 718 milliárd forintot.
Miért fontos ez? Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.