A kereskedelmi szektor szereplőinek 27 százaléka készül áremelésre.
Mi történt? Bár 2025 első felében folyamatosan csökkentek az áremelési szándékok a legtöbb gazdasági ágazatban, a kereskedelemben ismét erősödik a drágulás lehetősége – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzéséből. Az árképzési várakozások júniusra ugyan nyolc havi mélypontjukra süllyedtek, de a kereskedelmi szektor továbbra is erősen kitett a költségoldali nyomásnak.
A megkérdezett cégek 27 százaléka készül áremelésre, miközben csak 8 százalékuk tervez árcsökkentést.
Kontextus: A kereskedők szerint az árrésstop és a különadó jelentős veszteségeket okoz számukra, amit részben a fogyasztókra hárítanának. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a beszállítók is rendre emelik az áraikat, miközben az üzemanyagok, tüzelőanyagok, élelmiszerek és vegyiáruk esetében a cégek többsége további drágulást vár. A kereslet hiánya ugyan több ágazatban – például az építőiparban – visszafogja az áremeléseket, de a magas energiaárak, a bizonytalan értékláncok, az emelkedő bérköltségek és adóterhek továbbra is erős inflációs nyomást jelentenek.
Van kivétel? Az építőiparban az állami beruházások visszaesése, a lakásépítések és felújítások csökkenése miatt nem jellemzőek áremelési törekvések,
itt a cégek 14 százaléka tervez drágítást, ugyanennyien viszont árcsökkentést.
Az iparban és üzleti szolgáltatásoknál is csökkentek a várakozások, de még mindig jellemző az óvatosság.