Javában zajlik a nyár, elindultak a magyarok is külföldre. Sokan régóta készültek arra, hogy milyen jó lesz pár hét pihenés külföldön. Ahhoz azonban, hogy az álomból ne váljon egy ráfizetéses utazás, fontos betartani néhány hasznos tanácsot a pénzünk megvédése érdekében.
Vendégszerzőnk Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.
A nyaralásra nem érdemes rutinból felkészülni, hiszen a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb (2025. június 16-i) adatai szerint az előző negyedévhez képest a sikeres fizetési kártyás visszaélések száma 5,1, értéke pedig 8,2 százalékkal emelkedett. Ugyanezen időszakban a nem kártyás elektronikus pénzforgalomban elkövetett visszaélések száma 12,4 százalékkal emelkedett, értéke viszont stagnált.
A visszaélési módszerekben jelentős változás nem figyelhető meg a jegybanki jelentés szerint, így továbbra is az adathalászattal, illetve pszichológiai manipulációval elkövetett visszaélések teszik ki az esetek legnagyobb részét mind a kártyás, mind az átutalásos visszaéléseknél.
Ami viszont ezekből a növekvő visszaélési adatokból a legszomorúbb: a károk legnagyobb részét továbbra is az ügyfelek viselik. Ezért fontos komolyan venni a pénzügyi biztonságot, főleg a nyaraláson.
Így készülj az idei nyaralására
Először is egy fontos teendő, még mielőtt átlépnéd az országhatárt: a bank értesítése a külföldi nyaralásról. Ezt mindenképpen tedd meg! A betörők távol tartása miatt nem érdemes nagydobra verni egy-egy tartós távollétet, de a bankot mindenképpen érdemes felhívni indulás előtt.
A banki csalásfigyelő rendszerek ugyanis a be nem jelentett, szokatlan külföldi költést csalásként értékelhetik és visszautasíthatják a tranzakciót. Márpedig elég kellemetlen lehet egy külföldi bolt pénztáránál a bank magyarországi számon hívható telefonos ügyfélszolgálatával veszekedni az elfogadásért.
Még mielőtt átlépnéd az országhatárt, fontos lehet a bank értesítése a külföldi nyaralásról. Fotó: Pexels / N Voitkevich
Ha a bank értesül az utazással érintett országokról és az utazás idejéről, akkor az onnan származó tranzakciókat biztosan nem fogja csalásgyanú miatt elutasítani. De érdemes felírni a bank telefonszámát azért is, hátha külföldről kell majd bejelenteni a kártya letiltását. (Aktív internetkapcsolattal sok banknál a kártya a mobilalkalmazással is letiltható.)
Egyes kártyákhoz sürgősségi pótkártyát lehet kérni külföldi tartózkodás alatt, de a kártyához kapcsolódó biztosítás vagy asszisztencia miatt a bank mellett a biztosító telefonszámára is szükség lehet.
Készpénzfelvétel külföldön? Ez fájni fog…
Amit külföldön járva mindenképpen el kell kerülni, az a készpénzfelvétel. Ez ugyanis a legdrágább művelet, általában a felvett összeg mintegy 2-3 százalékába is kerülhet a díj, a pénzügyi tranzakciós illeték idei évtől érvényes állami emelése miatt.
Egy átlagos, 90 000 forintos értéknek megfelelő külföldi készpénzfelvétel díja a BiztosDöntés.hu számításai szerint a hazai bankszámlákon 1100 és 8000 forint közötti.
Ha mégis fel kell venni készpénzt külföldön, akkor azt minél kevesebbszer tedd, és akkor is ATM-ből, ne pedig bankfiókban, postán vagy beváltóhelyen, mert ott drágább lehet.
Több bank, így a CIB Bank, az Erste, az OTP Bank, és az UniCredit Bank is a saját külföldi banki hálózatában ingyenes vagy kedvezményes ATM készpénzfelvételi díjat kínál. A Gránit Bank pedig igen kedvező külföldi készpénzfelvételi díjat biztosít bármely banknál.
Ha a készpénzfelvétel az Európai Gazdasági Térség (EGT) területén (ami az Európai Unió területét fedi le, plusz Liechtensteint, Izlandot és Norvégiát) és euróban történik, akkor a díj mindenképpen kedvező lesz, hiszen a magyarországi idegen ATM díjjal lesz azonos, minden magyarországi bank kártyája esetében. Ugyanez a kedvezmény (belföldi, idegen bankhoz utalás díja) érvényes az eurós (SEPA) átutalások esetében is, az EGT tagállamok felé. Erre akkor lehet szükség egy nyaralás során, ha a szállásdíjat, vagy annak egy részét előre, átutalással kell kifizetni.
Érdemes tudni, hogy a fenti a kedvezmények a 18 év alatti fiataloknak, vagy a 18 év feletti diákszámlákra is vonatkoznak, mint amilyen például az OTP Junior bankszámla vagy a Gránit Diákszámla. A fiatal ügyfelek és a diákok is megkapják a külföldi készpénzfelvételi vagy átutalási kedvezményeket minden hazai banknál, hiszen ez jogszabályi kötelezettség az Európai Unión belül.
A 16 éves kortól elérhető ingyenes törvényi készpénzfelvételről viszont fontos tudni, hogy az külföldön egyáltalán nem érvényes.
Ha mégis fel kell venni készpénzt külföldön, akkor azt minél kevesebbszer tedd, és akkor is ATM-ből, ne pedig bankfiókban, postán vagy beváltóhelyen, mert ott drágább lehet. Fotó: Pexels / Pixabay
Az itthon megszokott érintéses fizetést, mobiltelefonos fizetést vagy okosórás fizetést éppúgy használhatod külföldön is az érintéses fizetés logóját felmutató elfogadóhelyeken és bankjegy-automatákon, ahogy idehaza is megszoktad.
Forintban fizetni külföldön? Lehúzás!
A kártyás vásárlás minden banknál ingyenes külföldön is, így érdemes élni ezzel a lehetőséggel, főleg, ha az adott ország kártyaelfogadó infrastruktúrája jelentős elfogadóhelyi lefedettséget biztosít, így a kártyát szinte mindenhol tudod használni a fizetéshez. A skandináv államok mellett ilyen ország például Franciaország, Olaszország és Spanyolország.
Viszont máris vége az ingyenességnek, ha meglátod a külföldi POS terminálon, hogy a fizetést forintban ajánlja fel a kereskedő terminálja.
Ebben az esetben ugyanis valóban az az összeg szerepel majd a bankszámlakivonaton, amit a POS terminál forintban mutat, ám az átváltási árfolyam garantáltan extrém drága lesz. Ez az úgynevezett dinamikus devizakonverzió (DCC) művelete, amelyet sokkal jobb inkább visszautasítani. Visszautasítást követően a helyi devizában fizetés jelenik meg, amely bár bonyolult, kétszeres konverziót takar, mégis összességében olcsóbb lesz, mint az említett dinamikus devizakonverzió.
A dinamikus devizakonverzió egyébként nemcsak külföldi POS terminálokon, hanem külföldi bankjegy-automatákon (ATM-eken) is megjelenhet, ahol ugyanígy kell eljárni: tehát a helyi devizában történő elszámolást kell választani.
A DCC esetében a megszokottól fordítva jelenhet meg az árfolyam (tehát 1 forint hány euró). Ez is része a megtévesztésnek, figyelmen kívül kell hagyni!
Külföldön is vigyázz a pénzedre! Sőt, ott még jobban!
Amikor az ember nyaral, általában csökken a figyelme, lazábban érzi magát egy más, ráadásul idegen környezetben. Ezért hajlamos lehet kevésbé figyelni arra, amire pont, hogy jobban kéne: a pénze biztonságára. Pontosan tudják ezt a külföldi bűnözők is, akik igyekeznek visszaélni ezzel a helyzettel, és ehhez előnyben is vannak, hiszen kint ők vannak otthon.
Alkalmazhatnak szándékosan megtévesztő, magas árakat, vagy külföldön is előfordulhat az ATM-csalás, amelynél észrevétlenül leolvassák a kártya mágnescsíkjának adatait, hogy azzal az EGT területén kívül visszaéljenek. (Ezért is fontos, hogy bejelentsd a bankodnak a felkeresni kívánt külföldi országokat, mielőtt nyaralni indulsz.)
Előfordulhat olyan eset is, amikor a turista bizalmába akarnak férkőzni, hogy aztán valamilyen indokkal megszerezzék a pénzét, vagy megtévesztéssel rábírják arra, hogy a pénzét magától adja át a csalóknak. Általában, ha egy külföldi alapos indok nélkül bizalmaskodik, az gyújtsa fel a piros lámpát a fejedben, és szakítsd meg a kapcsolatot vele, különben végül a pénzed bánhatja.
A klasszikus ATM-csalások is előfordulhatnak, amikor a pénzkiadó nyílást eltömítik, ezért az automata vagy ki sem adja a felvenni kívánt készpénzt, vagy csak egy részét adja ki. Ilyenkor mindig gyanús, ha megjelenik valaki, aki segíteni próbál, főleg, ha azt mondja, hogy ő is így járt az imént. Ilyen esetekben nincs más dolgod, mint felhívni az ATM-et üzemeltető bankot vagy szolgáltatót, és a saját magyarországi bankodat is elengedhetetlenül értesíteni. A saját pénzintézetednél jelents be reklamációt, amelyet a bank így ki tud vizsgálni. Ellenkező esetben nem fogsz segítséget kapni.
Ahogy Magyarországon, úgy külföldön se téveszd a kártyád szem elől és legyél éber, ha bármi gyanúsat észlelsz, hogy ezzel megelőzhesd a csalást!
Amint hazaérsz, állítsd vissza az esetlegesen megemelt kártyahasználati limiteket az idehaza megszokott értékre. A CIB Bank és az OTP Bank alkalmazásában a külföldi kártyahasználatot korlátozhatod a megbízható, európai országokra, az OTP appjában pedig csak magyarországi használat is beállítható.
Az éberség a lényeg: ne téveszd szem elől a kártyád. Fotó: Pexels / Energepic.com
Kedvezményes devizaváltás egyre több banknál
Sokat spórolhatnak az ügyfelek a külföldi devizaváltásokon egyre több magyar banknál. Az OTP Banknál 600 000 forintos havi keretet kapnak az akciósan 0 forintos Árfolyam+ számlacsomag-elem megrendelésével az OTP középárfolyamon történő külföldi bolti bankkártyás vásárlásra, forintszámláról. Egy másik 600 000 forintos havi keret érvényes a devizaátutalásokra és deviza átvezetésekre, ezzel már előre is lehet élni a kedvező árfolyamon történő váltás előnyeivel.
Automatikusan jár minden lakossági ügyfélnek az Erste kedvezményes árfolyama a devizaszámlára vagy onnan forintszámlára történő devizavásárlásra vagy eladásra. Havi 600 000 forintos keret jár a sztenderd lakossági ügyfeleknek, míg a Prémium ügyfeleknek havi 750 000 forintos keret, az Erste World és Erste Private Banking ügyfeleknek pedig havi 1 millió forintos ez a keretösszeg. Euró, amerikai dollár, svájci frank, angol font és kanadai dollár devizanemekben lehet kedvezményes árfolyamon váltani.
A devizaszámla mögé bármikor átkapcsolható a forintszámlához használt bankkártya, így külföldön járva akár teljesen árfolyamkockázat-mentesen lehet költeni.
A Gránit Banknál havi 650 000 forintos keretig szól ugyanez a kedvezmény, itt a devizaszámlához külön bankkártyát kell igényelni, ennek éves díja – és a devizaszámla havi számlavezetési díja – most akciósan ingyenes.
Az Ersténél 8-17 óra között és a Gránit Banknál munkanapokon 9-17 óra között lehet élni a kedvezményes árfolyam alkalmazásával díjak nélkül.
Kedvezményes árfolyamot lehet még igénybe venni a Raiffeisen Bank ügyfeleinek devizaváltásakor is, továbbá a volt MKB-s ügyfelek is élhetnek ezzel a lehetőséggel az MBH Banknál.
Ezen a nyáron a K&H Bank is kínál kedvezményes árfolyamot egy mobilalkalmazásban aktiválható kupon segítségével. Itt az ügyfél nem kapja meg egyből a kedvezményes (K&H közép-) árfolyamot, hanem a bank utólag írja jóvá a bankszámlán a költések árfolyam-különbözetét havonta, 2025. augusztus 31-ig.