Az államtitkár a MOK azon kommentjére reagált, amiben a szakmai szervezet valótlannak nevezte az orvosbérekről szóló kommunikációt.
Mi történt? Magyar Orvosi Kamara (MOK) továbbra is hamis állításokkal és csúsztatásokkal vezeti félre a lakosságot, és az egészségügyi dolgozókat – állítja Takács Péter Facebook-oldalán.
Posztjával az államtitkár a MOK egy tegnapi bejegyzésére reagált, amiben a szakmai szervezet valótlannak nevezte az orvosbérekkel kapcsolatos kormányzati kommunikációt.
Az egészségügyi államttikár szerint a kamara mindezt egy, korábban a részükre megküldött levélben foglaltak kiforgatásával és annak tartalmából elvégzett saját számításokra való hivatkozással teszi, írja a 24.hu.
Részletek. Takács azt állítja, hogy a MO rendelkezésére bocsátott kereseti és jövedelmi adatok valójában nem cáfolják, hanem alátámasztják az orvosi bérek vonatkozásában korábban közölt adatokat. „Eszerint a 2021. és 2023. közötti években megvalósult történelmi léptékű béremelésnek köszönhetően az orvosok bruttó átlagkeresete közel 2,2 millió forint”, írja.
„Amikor az orvosi keresetekről beszélünk, akkor sohasem a bruttó alapilletmények átlagáról beszélünk (ahogyan a MOK teszi), hanem az orvosok bruttó átlagkeresetéről! Ahogyan azt az ágazatvezetés minden megszólalásában következetesen kiemeli, a bruttó átlagkereset az egészségügyi szolgálati jogviszonyban, teljes munkaidőben foglalkoztatott orvosokra vonatkozik, és az alapbéren túl természetesen a mozgóbér elemeket (ügyeleti díjak, pótlékok egyéb juttatások) is tartalmazza”
– fogalmazott a posztban a tárcavezető, aki szerint „nem világos és szakmaiatlan a MOK azon álláspontja, hogy ezeket a kifizetéssel érintett illetményelemet ne kellene figyelembe venni”.
A MOK számításai szerint ezzel szemben az orvosok átlagbéréről szóló állítás valótlan – hozzátéve: a kétmillió forint feletti összeg valójában
- az orvosok egy kis részének
- összes állásából és
- rendes munkaidőn felüli plusz munkájából (orvoshiány!),
- a szakmai, veszélyességi és egyéb pótlékokat is beleszámolva keletkezett
- bruttó összeget jelenti,
- aminek nincs köze az orvosok átlagbéréhez.