Az új lakáshitelek harmadát budapesti ingatlanhoz vették fel. Az okokat a jövedelmi viszonyokban kell keresni: ahol sokat keresnek, ott vesznek leginkább ingatlant.
Mi történt? A hazai lakáshitelpiacon idén is Budapest dominál: a K&H friss adatai szerint az új lakáshitelek több mint 30 százaléka fővárosi ingatlanhoz kapcsolódik. Pest vármegye és Győr-Moson-Sopron követi 15, illetve 7 százalékos aránnyal, míg sok térség részesedése mindössze 1-2 százalék.
Budapest komoly előnye. Ez év első öt hónapjában megkötött új lakáshitelek 31 százaléka budapesti ügyfelekhez kötődik. A különbségek mögött sokszor az áll, hogy hol mennyi a jövedelem. „A fővárosban tavaly közel 521 ezer forint volt a nettó átlagbér, míg az országos átlag 430 ezer forint körül mozgott. Győr-Moson-Sopron vármegye szintén átlag feletti, de a legtöbb térség elmarad ettől” – foglalta össze a különbségek egyik okát Molnár Gergő, a K&H lakossági marketing vezetője.
Pest vármegye 15 százalékos, Győr-Moson-Sopron 7 százalékos arányt ért el. Bács-Kiskun, Fejér és Veszprém vármegye is viszonylag aktív volt, 5-6 százalék közötti részesedéssel. Ugyanakkor több térség – például Szabolcs-Szatmár-Bereg, Zala, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok vagy Békés – alig 1-2 százalékos arányban szerepelt a hitelfelvételben.
A magyar hitelállomány helyzete. A bank szerint a magyar lakossági hitelpiacban még mindig sok a kiaknázatlan lehetőség. Míg nálunk a háztartások hiteleinek aránya a GDP-hez képest alig haladja meg a 10 százalékot, az Európai Unióban ez az arány több mint 40 százalék.