Bírósághoz fordulnak gárdonyi lakosok és a Greenpeace azért, hogy a MOL érdemben tisztítsa meg az általa elszennyezett területet.
Mi történt? A Greenpeace szerint nem tisztázott, hogy a gárdonyi olajkatasztrófa után a MOL teljes mértékben megtisztítja-e az általa elszennyezett területet. Helyi lakosok és a Greenpeace Magyarország együtt pert indítottak, melyben megtámadták a kormányhivatal határozatát, ami jelentős, a normál határértéknél akár 342-szer nagyobb mennyiségben engedné a káros anyagok jelenlétét az elszennyezett területen.
Irreálisan sokáig folyatták az olajat. Korábban írtunk arról, hogy a Mol egy hónapig folyatta az olajat a talajba, miközben már tudták, hogy baj van. A Greenpeace szerint ez irreálisan sok idő, míg a Mol fenntartja, hogy csak a vezeték újratöltésével lehetett megtalálni a szivárgás helyét. A MOL elismerte, hogy a szennyezés nagyobb hányada – 287 ezer liter a 487 ezerből – a szivárgás keresésének időszaka alatt jutott ki a környezetbe Gárdonynál. A Greenpeace szakértője szerint a MOL által jelentett szennyezés esetében jelentős késedelem történt mind a szivárgás elhárításában, mind annak hivatalos jelentésében. Ez ellentétes a szokásos iparági gyakorlattal, valamint sértheti a hatályos magyar környezetvédelmi jogszabályokat is.
Mit akar a Greenpeace? A szervezet követeli a helyiek azonnali kártalanítását, a természeti károk helyreállítását, teljes körű transzparenciát mind a szennyezéssel kapcsolatban, mind a vezetékek karbantartásával és a szennyezések megelőzésével kapcsolatos intézkedésekről valamint a magyarországi olajrendszer teljeskörű és független vizsgálatát.