A Magyar Nemzeti Bank MI-je pontozni is tudja az azonnali fizetési tranzakciókat: ha a KVR szerint túl magas a kockázat, a banknak visszatérítési kötelezettsége keletkezhet.
Mi történik? 2025. július 1-jén elindul a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR): minden azonnali fizetési tranzakciót mesterséges intelligencia elemez és lát el kockázati indexszel valós időben.
Miért fontos ez? Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője a Forbes.hu-nak küldött közleményében arról ír, hogy ez új szintre emeli az online csalások elleni védelmet. A KVR másodpercek alatt dönt arról, mehet-e egy utalás vagy sem, így az ügyfelek észre sem veszik, de a pénzük nagyobb biztonságban lesz.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A rendszer úgy lett kialakítva, hogy az értékelés és visszajelzés egy másodperc alatt megtörténjen – ezzel pedig az 5 másodpercen belüli utalás továbbra is biztosított lesz.
Kontextus. A rendszert a jegybank megbízásából az alá tartozó Giro Zrt. üzemelteti. A rendszer központi adatbázisból dolgozik, kockázati pontszámot rendel az utalásokhoz (1–10), és ha a pontszám magas (7 vagy a fölött), a bank pedig nem végez külön ellenőrzést, akkor a banknak visszatérítési kötelezettsége keletkezik.
Hogyan tovább? Gergely Péter szerint a KVR-en túl a bankok saját rendszerei is fejlődtek: az elmúlt években a csalások aránya és ügyfélveszteség drasztikusan csökkent, például az elmúlt négy évben az átutalásos csalások sikerességi aránya 83 százalékról 35 százalékra apadt. A mobilalkalmazások biztonsági funkciói (pl. kártyablokkolás, hívásazonosítás, tranzakciófigyelés) tovább erősítik a védelmet, teszi hozzá Gergely Péter. További háttérinfók a BiztosDöntés.hu-n.