Mark Zuckerberg szinte minden volt már az évek során: fiatal zseni, gyíkember, progresszív cégvezető, botrányember, laza milliárdos, újabban pedig ketrecharcos Trump-támogató.
Nagyot fordult a világ Mark Zuckerberggel az elmúlt években. 2017-ben még a sokszínűség, az erős női karakterek fontosságát hangsúlyozta, 2025 elején azonban már arról beszélt, hogy sok amerikai vállalatot „kiheréltek” annak érdekében, hogy azok inkluzívabbak legyenek. Ugyanaz az ember, mégis két nagyon más vélemény:
mégis mi történt Mark Zuckerberggel, ami miatt ma már máshogy látja a világot?
Ez egy ajánló, a teljes portré megtalálható a májusi Forbes magazinban.
A 2025. májusi Forbes magazin címlapja. Fotó: Krasznai Zoltán, címlapterv: Kenczler Márton
Váratlan bejelölés
2021 vége és 2023 közepe között Zuckerberg karrierje leggyérebb időszakába lépett a metaverzum-projekt felsülése és a TikTok térnyerése miatt. Ebben az időszakban a Meta részvényei 75 százalékot estek, míg a vállalat adózás utáni nyeresége 41 százalékkal csökkent. Zuckerberg cirka 100 milliárd dollárra becsült vagyona a harmadára apadt.
Ehhez képest idén már a második helyre lépett az amerikai Forbes globális gazdaglistáján 216 milliárd dollárral. Ilyen elől korábban sohasem volt a listán.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan jött vissza a mélypontról mindennél erősebben, fontos látni egy másik folyamatot, ami ezzel egy időben zajlott.
2021-ben, a Capitolium ostroma után több közösségi médiás platform döntött úgy, hogy ezentúl nem ad teret az akkor – négy évre – búcsúzó amerikai elnök, Donald Trump megszólalásainak. A sorba beállt a Meta is, 2021 nyarán kétéves tiltást jelentett be.
Két év a közéletben azonban egy örökkévalóságnak számít. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy bő fél év volt még hátra a tiltásból, amikor a Meta úgy döntött: korlátozva, de Trump visszatérhet a platformra. Pár hónappal később a teljes hozzáférést is megkapta.
Valahol itt kezdődik a Trump-Zuckerberg sztori.
Zuckerberg számára mindig fontos volt, hogy kifele azt kommunikálja: a Metának az első a felhasználói élmény és az adatvédelem. A gyakorlat azonban sokszor mást mutat. Frances Haugen, a cég korábbi termékmenedzsere – kilépése után – úgy fogalmazott: „A Facebook újra és újra a nyereséget választja a felhasználók biztonsága előtt”.
Pandora szelencéje
Zuckerberg környezetében mindig voltak botrányok. Az egyik legismertebb a Cambridge Analytica adatgyűjtése, ami rávilágított arra, hogy a Facebook mennyire hanyagul kezeli a felhasználói adatokat, ha profitálhat belőlük.
„Tisztességes milliárdost nem találunk. Ez a műfaj sajátosságából adódik” – vélekedett Bokor Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem kommunikáció- és médiatudomány alapképzés szakfelelőse. Szerinte nem lehet, és nem is akarja fölmenteni Zuckerberget botrányai alól.
„Nem azzal a céllal hozta létre a Facebookot, hogy világuralomra törjön, de kinyitotta Pandora szelencéjét. Övé az irányítás, ezért a felelősség is. Tanult az ilyen esetekből, és most úgy taktikázik, hogy ne kerüljön újra szorult helyzetbe.”
2022 novemberében Zuckerberg nagytakarításba kezdett, és elbocsátott 11 ezer Meta-alkalmazottat. Pár hónappal később újabb 10 ezer embertől vált meg. 2023 új nevet kapott: a hatékonyság éve. A Meta-vezér hozott egy másik nagy döntést is, és felült a mesterséges intelligencia hullámvasútra.
Mark Zuckerberg karikatúra a májusi Forbes magazinból. Illusztráció: Csuth Péter.
MAGA-slatok
Az elmúlt években Mark Zuckerberg az énmárkáját is rendesen átalakította. A vékony, tüskehajú milliárdos szürke pólóban már a múlté, márkás ruhákban, arany nyaklánccal, trendi göndör hajjal és 900 ezer dolláros karórával a csuklóján tűnt fel az év elején.
Egyik új kedvence hobbija a brazil dzsúdzsucu lett, 2023 nyarán aranyérmet is szerzett benne egy kaliforniai versenyen. Zuckerberget még hobbijai is a trumpizmushoz kötik: az évek során a milliárdos ugyanis jó viszonyt épített ki Dana White-tal, az UFC vezérigazgatójával. White az amerikai elnökkel is szoros kapcsolatban áll.
Nemcsak Zuckerberget, a teljes Szilícium-völgyet elsöpörte a Trump-tornádó. Többen már a választások előtt beálltak a republikánus jelölt mögé, mások Trump győzelme után változtattak attitűdjükön. Jeff Bezostól (Amazon) Sam Altmanen át (OpenAI) Elon Muskig (Tesla, X, SpaceX) mind Trump mögött sorakoznak.
A változó szelek hatására Zuckerberg januárban bejelentette: a Meta megszünteti tényellenőrző programját az Egyesült Államokban. Pár nappal később arról is döntött, hogy letekeri a cégen belüli diverzitási programok támogatásait.
Washington, 2024. január 31.
Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója a szenátus igazságügyi bizottságának a gyermekek online szexuális kizsákmányolással szembeni védelmérõl szóló meghallgatásán a Dirksen irodaházban Washingtonban 2024. január 31-én. A szenátus az X, a TikTok, a Snap és a Discord vezetõit is meghallgatta.
MTI/EPA/Will Oliver
Zuckerberg a szenátus igazságügyi bizottságának a gyermekek online szexuális kizsákmányolással szembeni védelméről szóló meghallgatásán. Fotó: MTI
Orosz Gergely, aki a világ egyik legolvasottabb tech hírlevelét, a The Pragmatic Engineert írja, úgy látja, hogy a Meta átállása kevésbé hatja meg ezt a szektort.
The Pragmatic Engineer
Orosz Gergelyről és tech hírleveléről 2023 végén írtunk. A The Pragmatic Engineerre ekkor már több mint 500 ezren fel voltak iratkozva, a Szilícium-völgytől át egészen Indiáig. A hírlevél idén áprilisban elérte az egymillió követős álomhatárt – Gergőhöz tehát rengetegen fordulnak, ha ki akarnak igazodni a tech világ útvesztőjében. A portréanyag elérhető a Forbes Magyarország weboldalán.
„Szerintem a Llama ma már többet üt a tech világban, mint Zuckerberg, ez a legnagyobb befolyásuk. Emellett inkább azt nézik, milyen jól megy nekik most üzletileg, pedig két évvel ezelőtt nagyon más volt a helyzet” – mondja Orosz.
Nem először hangzik el Zuckerberg döntéseinél ütőkártyaként, hogy mi éri meg, és mi nem. Kérdés, hogy olyan lépések, mint a diverzitási programok támogatása, korábban hogyan érték meg a vállalatnak, ha most már nem.
Ami biztos: Zuckerberg nem habozott, amikor Trump viharos gyorsasággal nekiállt lebontani a demokráciát Amerikában.
A Forbes magazin májusi számában a Zuckerberg-portré mellett többek között idei influenszerlistánkról, és a Hold Alapkezelő 1200 milliárdos magyar sikersztorijáról is lehet olvasni. Lapozz bele a lapba itt, és keresd az újságárusoknál: