Az európaiak és az amerikaiak túlnyomó többsége is valószínűnek tartja a harmadik világháborút öt-tíz éven belül.
Mi történt? A YouGov a második világháború lezárását ünneplő 80. évforduló alkalmából mérte fel, hogyan gondolkodnak Európa egyes országaiban és az Egyesült Államokban a második világháborúról. Az eredmények azt mutatják, hogy az amerikaiak és a nyugat-európaiak jelentős része szerint öt-tíz éven belül kitörhet a harmadik világháború, számolt be a Guardian.
Öt európai országban (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország) a megkérdezettek 41-55 százaléka szerint egy újabb világháború valószínű a következő öt-tíz éven belül. Ezt a nézetet az amerikaiak 45 százaléka osztja.
Milyen kérdéseket tettek fel? Az amerikaiak 68 és 76 százalék közötti többsége azt mondta, hogy egy új konfliktusban várhatóan nukleáris fegyverek is szerepet kapnának. 57 százalék és 73 százalék közötti arányban azt is mondták, hogy egy harmadik világháború nagyobb emberveszteséggel járna, mint a második világháború járt. Sokan (25-44 százalék) úgy vélték, hogy ez a háború a világon a legtöbb ember halálát okozná.
A legtöbben számítanának arra, hogy országuk részt vesz az újabb világháborúban, de Európában csak a kisebbség gondolta úgy, hogy az országuk hadserege képes lenne megvédeni a lakosságot. Az Egyesült Államokban ezzel is más volt a helyzet, ott 71 százalék bízik meg az amerikai hadseregben.
Oroszországot a nyugat-európaiak 72-82 százaléka, az amerikaiak 69 százaléka tartotta egy újabb világháború legvalószínűbb okának, ezt követte az iszlám terrorizmus.