A MÓDSZERTAN
A Favikon nevű influenszer-adatbázis mutatója, az Authority Score segítségével, valamint a SullyGnome nevű Twitch-adatbázis magyar ranglistájának adatai alapján – módszertani definíciónk mentén – először negyven főre szűkített névsort készítettünk. Az Authority Score három, egyenlően súlyozott szempont (közönség, aktivitás, elérés) alapján méri a tartalomgyártók csatornáit.
A névsort ezután a SentiOne online-média-figyelő platformmal, a HypeAuditor influenszer-adatbázissal, illetve a magyar influenszerpiaccal foglalkozó szakértőkkel értékeltük négy kategóriában.
– Követőbázis: az összes releváns közösségi médiumon elért követőszámukat, valamint azok kiegyensúlyozottságát vettük figyelembe. A HypeAuditor segítségével mértük az influenszerek közönségének minőségét,Avalódiságát és növekedési trendjét, aztán egy komplex mutatószámot számoltunk belőlük.
– Kedveltség: a SentiOne Brand Health Indexet és az eléréshez kapcsolódó mutatóit használtuk. A Brand Health Index a szereplőkről szóló pozitív és negatív tartalmak arányát – azaz énmárkájuk egészségét, kedveltségét – mérte.
– Aktivitás: az adott influenszer követőtáborának interakcióit mértük a HypeAuditor analitikáival, azt pontoztuk, mennyiére képesek aktivizálni követőtáborukat (a lájkok átlagos száma és a tartalmak közötti eloszlása; a kommentek száma, valódisága; a lájkok és kommentek aránya).
– Piaci visszajelzés: a média, a reklámügynökségek, valamint a közösségi médiás és influenszerkampányokkal gyakran foglalkozó márkák képviselőiből álló, huszonnégy fős zsűri pénztermelő képesség, ismertség-láthatóság, valamint tartalmi igényesség és profizmus szempontjából pontozott.
Az adatpontokat ezután normalizáltuk a négy kategóriában, számtani átlagukból áll össze az adott influenszer üzleti- és márkaértékének mutatója, a Forbes Influenszerindex. Így állt végül össze a sorrend a húsz legértékesebb magyar influenszerről.
KIT TEKINTÜNK INFLUENSZERNEK?
Azt a digitális tartalomgyártót, aki a magyar piacon meghatározó befolyással képes hűséges követőtáborának véleményét formálni, és bevételt hozó személyes tartalmai mellett üzleti megfontolásból népszerűsít termékeket, szolgáltatásokat is, akár nagy márkákét, akár sajátot. Az utóbbi időben a celebek is rákapcsoltak online jelenlétük szponzortartalmakkal való kiaknázására, őket viszont a hozzájuk igazított módszertannal rangsoroljuk A legértékesebb magyar celebek listáján. A pusztán digitális tartalomgyártásból híressé váló influenszereket tehát elkülönítjük a korábbi teljesítményükből, ismertségükből, hírnevükből építkező celebektől.
A ZSŰRI
Vállalatok:
– Bazsali-Németh Flóra (PR-szakmai vezető, Magyar Telekom)
– Blaumann Bence (ügyvezető, Rejoy)
– Nagy Szabolcs (marketingigazgató, Scitec Nutrition és Shop.Builder)
– Pörzse Norbert (alapító-ügyvezető, Vágyaim)
– Tímár Rita (szenior régiós marketingmenedzser, SkyShowtime)
– Varga Anita Ágnes (marketingvezető, Rossmann Magyarország)
– Vida Annamária (szenior márkamenedzser, Coca-Cola Magyarország)
Reklámügynökségek:
– Bozsik Dóra (influenszermarketing-igazgató, PFR Group)
– Farkas Dániel (ügyvezető, Star Network)
– Forgács Mariann (alapító-tulajdonos, BeSocial)
– Hajagos Rita és csapata (ügyvezető partner, Red Lemon Media)
– Katona Zsombor és Luczy Martin (társalapítók, Kalu)
– Kiss Ágota (közösségimédia- és tartalomigazgató, ACG)
– Novák Péter (a Httpool magyarországi igazgatója, a Magyar Reklámszövetség elnöke)
– Steiner Bianka (PR-specialista, Socially)
Média:
– Gabnay Máté (producer, Kráss Kontent)
– Hajdú Gábor (szakmai igazgató, Project029 Magyarország)
– Hering András (főszerkesztő, Nosalty és Refresher)
– Kolosi Péter (tartalomért felelős vezérigazgató-helyettes, RTL Magyarország)
– Lipták Tímea (a Women and Lifestyle üzletág vezetője, a női digitális- és magazinüzletág igazgatója, Central Médiacsoport)
– Papp Olivér (szerkesztő, Kreatív)
– Sipka Bertalan (közösségimédia-szerkesztő, Forbes)
– Takó-Bencze Vivien (a Sztárok rovat vezetője, NLC)
– Várhelyi Zoltán (a Sztárvilág rovat vezetője, Blikk)