Történelmi drágulást láthatunk a budapesti ingatlanpiacon, két kerület is van, ahol 50%-ot drágultak az átlagos négyzetméterárak.
Mi történt? Budapesten jelenleg a legolcsóbb újépítésű ingatlanokat a XV. és a XX. kerületekben találjuk, négyzetméterenként 1 millió forintos átlagáron. A legmagasabb árszinteket a II. kerületben mérték, ahol az átlagos négyzetméterár már 3,4 millió forint fölé emelkedett. Az I., V. és XII. kerületek szintén 2 millió forint feletti négyzetméterárat mutatnak, derül ki a Duna House jelentéséből.
Jelentős drágulás. 2024 első negyedévéhez képest jelentősen nőttek Budapesten az átlagos négyzetméterárak, de a növekedés mértéke kerületenként erősen eltér. A legnagyobb drágulás a II. kerületben zajlott (56%), a második a sorban a XVIII. kerület (51%) míg a harmadik legerősebben dráguló kerület a VII. volt (40%). A XIX. a XII. és XIII. kerületben is 20 százalék feletti emelkedés történt, míg a IX., X., XIV. és XVI. kerületekben 4-6%-ot drágultak átlagosan a négyzetméterárak.
A társadalom nagy része kiszorult az új lakások piacáról. Egy 60 négyzetméteres lakás ára a legolcsóbb kerületekben is eléri a 60 millió forintot, míg a belvárosban vagy a budai hegyvidéki részeken ennek akár a háromszorosa is lehet. Mindez igencsak leszűkítette a vevőkört.
Titkos tipp. A Duna House elemzői szerint ár-érték arányban jelenleg a XIV., XIX. és XX. kerületek kínálnak kiegyensúlyozott megoldást: ezek a városrészek még relatíve elérhető áron kínálnak újépítésű lakásokat, miközben infrastruktúrájuk, közlekedésük és a szolgáltatások is fejlettek.
Befektetési szempontból pedig továbbra is figyelemre méltó a VIII. és IX. kerület, ahol a bérbeadási hozam és a hosszú távú értéknövekedési potenciál kombinációja kedvező. Emellett nagy lakásszámú fejlesztései révén még a XIII. kerület mutat stabil keresletet a bérlők körében.